Potem ko se je Bojana Istenič, upokojena sodnica z ljubljanskega okrožnega sodišča in vernica, zaradi sina geja izpostavila v referendumski kampanji o pravicah istospolno usmerjenih oseb, je njeno nadaljnje humanitarno delovanje v okviru viške župnije čez noč postalo sporno. »Ko sem prvič stopila pred kamero, sem se zavedala, da se mi lahko zgodi kaj takega. Da pa bo tako hudo, nisem pričakovala, še posebno zato, ker sem bila deležna tudi nekaj pozitivnih odzivov,« pravi danes Isteničeva, ki je kot predstavnica Karitasa že drugi mandat članica župnijskega pastoralnega sveta (ŽPS) na ljubljanskem Viču. Kot je znano, na naslovu viške župnije deluje tudi Zavod za družino in kulturo življenja Tadeja Strehovca oziroma portal 24kul, prek katerega svoje ideje že nekaj let širi Aleš Primc s somišljeniki.

»Nekdo, ki izstopa, ne spada mednje«

Da bi angažiranje za enakopravnost raznospolnih in istospolnih parov lahko vplivalo na njen položaj v cerkvenih krogih, je Bojana Istenič začutila že med referendumsko kampanjo o noveli zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih. Prejemala je neprijetno elektronsko pošto in SMS-sporočila, tudi od članov župnijskega pastoralnega sveta, kasneje pa so se pritiski le še stopnjevali. In ker je Isteničeva dobila občutek, da večina članstva meni, da ne more biti več članica ŽPS, je želela pridobiti še mnenje župnika Marjana Čudna. »Po pogovoru je postalo jasno, da je tudi njegovo stališče takšno. Predlagal je tudi, da bi s sinom opravila pogovor z družinskim terapevtom,« pojasnjuje Isteničeva. Čeprav »kakšnega pretresljivega odklonilnega stališča, vsaj javno« v Karitasu ni bila deležna, ji je, kot dodaja upokojena sodnica, župnik še omenil, da se bo o njenem članstvu v tej dobrodelni ustanovi, ki traja že dolgih 19 let, posvetoval s škofijo.

Po pogovoru in do dokončne odločitve pristojnih cerkvenih organov se je Bojana Istenič odločila na lastno pobudo zamrzniti članstvo tako v župnijskem pastoralnem svetu kot v Karitasu. Pravi, da je dogajanje v ŽPS ne preseneča, saj morajo v njegovem vrhu delovati »najbolj zagnani in preverjeni« člani. »Nekdo, ki izstopa, ne paše mednje. Čeprav je včasih dobro slišati tudi drugačno mnenje. Bila pa sem presenečena nad dogajanjem glede Karitasa,« poudarja Isteničeva, ki bi jo lahko doletela kazen zgolj zato, ker se je kot mati geja upala izpostaviti v referendumski kampanji in se upreti diskriminaciji istospolno usmerjenih državljanov.

Brez konkretnih odgovorov župnika

Včeraj smo poskušali pridobiti tudi mnenje župnika Marjana Čudna, vendar se na naše klice ni odzval. Zato sta nam tako gospod v viški župniji kot generalni tajnik in tiskovni predstavnik Slovenske škofovske konference Tadej Strehovec predlagala, naj zastavimo Čudnu vprašanja po elektronski pošti.

»Gospa Bojana Istenič je članica naše župnijske skupnosti in iz nje ni izključena. Kristjani smo družina in kot vsaka družina tudi kristjani najprej komuniciramo v družinskem okolju in na družinski način. Taka komunikacija poteka tudi z gospo Istenič. Glede vprašanj, ki jih zastavljate, pa je pravi naslov ljubljanska nadškofija, ki je kompetentna za vprašanja nauka in zakonodaje cerkve,« nam je v pisnem odgovoru navedel Čuden. Med drugim nas je zanimalo, ali Isteničeva zaradi svoje izpostavljenosti v referendumski kampanji res ne more biti več članica ŽPS in Karitasa ter ali je gospe Istenič in njenemu sinu res predlagal, naj obiščeta družinskega terapevta.

Neuradno je v cerkvenih krogih mogoče slišati, da se je Isteničeva v kampanji javno izrekala v nasprotju s stališči cerkve ter ni javno zagovarjala nauka cerkve glede verskih in moralnih vprašanj, torej se je »sama postavila v nenavaden položaj«.

Blaž Petkovič