Položnice javnega podjetja Vodovod - Kanalizacija bodo marca nekoliko dražje, saj je svet ustanoviteljev potrdil nove cene oskrbe s pitno vodo ter odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske odpadne vode. Izračuni javnega podjetja kažejo, da se bodo mesečni stroški najbolj povečali za tiste uporabnike, ki imajo že zdaj najdražje položnice, in sicer za tiste, ki živijo v hišah, ki so priključene na vodovod in kanalizacijo. Njihove položnice bodo od marca naprej dražje za 0,55 evra, kar pomeni, da bodo na mesec po novem plačevali 21,23 evra.

Po izračunih Vodovoda - Kanalizacije bodo uporabniki, ki stanujejo v hišah z vodovodom in imajo greznico ali malo komunalno čistilno napravo, plačali 0,47 evra več na mesec kot lansko leto. Stroški uporabnikov, ki bivajo v stanovanjih v bloku s 24 stanovanji, pa bodo podražitev storitev Vodovoda - Kanalizacije občutili najmanj, saj bodo njihove položnice dražje za 0,07 evra na mesec. Namesto 14,04 bodo stanovalci v bloku s 24 stanovanji na mesec plačevali 14,11 evra.

Povišanje cen ravnanja s pitno in odpadno vodo je posledica priprave novega elaborata o oblikovanju cen, ki ga mora javno podjetje Vodovod - Kanalizacija v skladu z zakonodajo pripraviti vsako leto, so sporočili predstavniki občin ustanoviteljic Javnega holdinga Ljubljana.

Svet ustanoviteljev pa je na svoji zadnji seji sprejel tudi sklepe, s katerimi želijo ministrstvo za okolje in prostor opozoriti na določene občine, ki da kršijo zakonodajo na področju ravnanja z mešanimi komunalnimi odpadki. Zakonodaja namreč nalaga, da morajo biti od 1. januarja letos mešani komunalni odpadki na ustrezen način obdelani, preden so lahko odloženi na deponiji. Dovoljenja za takšno predelavo mešanih komunalnih odpadkov ima v Sloveniji trenutno sedem objektov, med njimi tudi Regijski center za ravnanje z odpadki v Ljubljani. Vendar nekatere občine očitno že več kot en mesec kršijo zakonodajo, saj niso sklenile ustreznih pogodb s katerim od sedmih obratov, ki delajo skladno z državnimi in evropskimi predpisi. To pomeni, da mešani komunalni odpadki teh občin pred odlaganjem niso ustrezno predelani.

Občine, ki so ustanovile ljubljanski holding, med drugim pričakujejo, da bo okoljsko ministrstvo nemudoma ukrepalo in celo zaprlo vse tiste obrate za predelavo odpadkov, ki niso primerno tehnološko opremljeni in povrh vsega nimajo niti ustreznih dovoljenj za obdelavo odpadkov, ker kršijo zakonodajo. Ob tem od ministrstva pričakujejo tudi, da bo zagotovilo nadzor, da neobdelanih mešanih komunalnih odpadkov ne bi vozili čez mejo.