Po odhodu Franca Laja iz poslanske skupine SMC je ta včeraj v svoje vrste sprejela poslanca Janija Möderndorferja. Tako ima največja vladna stranka spet 35 poslancev, koalicija pa 52 poslanskih glasov.

Möderndorfer ima pestro politično zgodovino. Bil je član LDS, se nato pridružil Jankovićevi Pozitivni Sloveniji in postal vodja poslanske skupine PS. Po njeni razdelitvi je sodeloval pri ustanavljanju ZaAB in na zadnjih volitvah v parlament prišel na njeni listi. Ko je poslanska skupina zavezništva lani jeseni razpadla, je postal Möderndorfer nepovezani poslanec. Že tedaj so se pojavljala ugibanja, ali se bo pridružil SMC, vendar pa v največji vladni stranki navdušenja nad tem niso kazali. Ocenjevali so, da ima (pre)težak politični nahrbtnik, da je svojeglav in nepredvidljiv... »Njegov prihod v poslanske vrste SMC bi naši stranki lahko več odnesel kot prinesel,« je bilo takrat slišati.

Pred dvema dnevoma projektni sodelavec, danes član

Še v torek, ko je Laj izstopil iz največje vladne stranke, je generalni sekretar SMC Erik Kopač na vprašanje o morebitnem prihodu Möderndorferja v njihove vrste dejal: »V tej smeri ne razmišljamo.« Včeraj je pojasnil, da so se tedaj z Möderndorferjem dogovarjali o projektnem sodelovanju, odločitev o njegovem prihodu v stranko in v njihovo poslansko skupino pa da je dozorela na sredinem sestanku ožjega vodstva SMC in njene poslanske skupine. Torej po tem, ko je Laj v sredo zjutraj zapustil tudi poslansko skupino SMC. Po naših informacijah so poslanci na omenjenem sestanku izpostavljali tako pozitivne kot negativne plati Möderndorferjevega vstopa, pri glasovanju pa njegovemu prihodu ni nihče nasprotoval.

V SMC je bilo mogoče včeraj o Möderndorferju slišati vrsto pohvalnih besed: da je dober poslanec, da z njimi deli temeljne socialno-liberalne vrednote, da ima izjemno politično znanje... Vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer je poudarila, da je Möderndorferjev prihod rezultat večmesečnega pogovarjanja in usklajevanja. Priznala pa je, da želijo z njim okrepiti podporo vladi v parlamentu. »Zavedati se je treba, da je država trenutno v zahtevnih političnih razmerah, zato je ključno, da je vlada stabilna. Vsak glas je v tem primeru izjemnega pomena,« je poudarila Kustec-Lipicerjeva.

Židan tokrat ni izpostavljal nepogrešljivosti SD

S prihodom Möderndorferja med poslance Cerarjeve stranke imata SMC in DeSUS skupaj spet 46 poslanskih glasov. Kar pomeni, da imata v parlamentu absolutno večino tudi brez najmanjše vladne stranke SD, ki je bila v tem mandatu pri nekaterih pomembnejših vprašanjih na nasprotnem bregu kot SMC; nazadnje pri zakonu o gospodarjenju z državnimi gozdovi. Tako se ponavlja zgodba izpred pol leta, ko je po odhodu Bojana Dobovška iz poslanskih vrst Cerarjeve stranke navezavi SMC-DeSUS 46. glas prinesel prestop Petra Vilfana v poslansko skupino stranke upokojencev. Le da se je prvak SD Dejan Židan iz takratne zgodbe očitno nekaj naučil in da po tokratnem odhodu poslanca Laja ni izpostavljal, kako je sedaj SD tista stranka, ki zagotavlja 46 glasov koalicije.

Erjavec: »Möderndorfer je bil de facto že SMC«

V DeSUS so s prihodom Möderndorferja v SMC zadovoljni. »Njegov vstop je bil pričakovan, saj je bil de facto že SMC,« nam je dejal prvak stranke upokojencev Karl Erjavec. Kot je znano, je namreč Möderndorfer v preteklosti SMC že marsikdaj priskočil na pomoč; tudi z usmerjanjem razprave na sejah parlamenta in njegovih delovnih teles v korist največje vladne stranke in z razlagami poslovnika.

Židan je včeraj zagotovil, da bodo Socialni demokrati korektna koalicijska stranka ne glede na to, ali ima koalicija 51 ali 52 poslanskih glasov. Kot pomembno pa je izpostavil, da je premier obe koalicijski partnerici predhodno obvestil, da se bo poslanska skupina SMC povečala. Vodjo poslancev SD Matjaža Hana pa je presenetila časovnica Möderndorferjevega pristopa k SMC. »SD je pomembnejša vsebina, ki prinaša dobro ljudem, kot pa pridobivanje novih poslancev,« je zagotovil. Prestopi iz ene v drugo stranko so lahko po njegovi oceni kratkoročno sicer zelo dobrodošli, dolgoročno pa se včasih pokažejo kot slab izračun. Han ocenjuje Möderndorferja kot dobrega poslanca in verjame, da bo Cerarjevi stranki »prinesel novo znanje in politične izkušnje«. Möderndorfer pa je kot cilj svojega vstopa v SMC navedel željo, »da pridemo do kakovostne zakonodaje«.