»Ni več rešitve za ZaAB. Tu gre le še za vprašanje humane evtanazije,« je 17. julija letos napovedal politični analitik dr. Vlado Miheljak, ko je Peter Vilfan prestopil med poslance DeSUS. ZaAB je od včeraj še bliže humani usmrtitvi, saj je stranko zapustil tudi vodja poslancev Jani Möderndorfer in po Vilfanovem zgledu napovedal odhod iz poslanske skupine ZaAB. Tej bi ostali le dve poslanki in bi samodejno prenehala obstajati, zato sta Alenka Bratušek in Mirjam Bon Klanjšček že napovedali, da bosta s »prebežnikom« Bojanom Dobovškom, ki je pred časom zapustil SMC, ustanovili poslansko skupino nepovezanih poslancev, kar lahko storijo najmanj trije poslanci oziroma poslanke.

ZaAB – stranka brez notranje demokracije

»ZaAB je, gledano objektivno, zgodovina. Ta stranka nima več možnosti za obstanek. Takoj po lanskih državnozborskih volitvah bi morala imeti kongres, se preimenovati, Alenka Bratušek pa bi morala, če je želela postati evropska komisarka, odstopiti z mesta predsednice. A se nič od tega ni zgodilo. Vrstile so se številne strateške in taktične napake. Vodstvo stranke vse od državnozborskih volitev ni dovolilo, da bi mu članstvo nastavilo ogledalo, kar me najbolj moti. Ljudje, ki so se pri polni zavesti včlanili v ZaAB in s tem prevzeli tudi nekaj tveganja, niso imeli možnosti povedati svojega mnenja, saj je pomanjkanje notranje demokracije glavni problem te stranke,« je kritičen nekdanji poslanec Jerko Čehovin, ki je član sveta ZaAB, a se ta ni sestal že od začetka leta. »Z ZaAB se ne obremenjujem več, mi je pa žal zanjo, saj mi je bila programsko blizu, vendar menim, da je stvar tako zavožena, da se stranka ne more več pobrati,« je dodal Čehovin.

Glede usode ZaAB je črnogled tudi Nikola Damjanić, direktor agencije Ninamedia, ki za Dnevnik meri priljubljenost politikov in političnih strank. »Javnomnenjske raziskave tej stranki že doslej niso kazale nič dobrega, v prihodnje je lahko samo še slabše. Nisem škodoželjen, toda gledano pragmatično in na podlagi dosedanje politične prakse bo ZaAB zelo težko ohraniti pri življenju. Po moje je bil ključen dogodek volilni kongres Pozitivne Slovenije maja lani na Brdu, ko je šla Alenka Bratušek po zmagi Zorana Jankovića svojo pot in so sledile številne ponesrečene zgodbe,« ocenjuje Damjanić.

Erjavec bi sprejel le Mirjam Bon Klanjšček

Ob tem se postavlja vprašanje, kateri poslanski skupini se bo pridružil Jani Möderndorfer; bo sledil Petru Vilfan v DeSUS? Prvak upokojenske stranke Karl Erjavec nam je včeraj dejal, da bi sprejeli le Bon-Klanjščkovo, in poudaril, da se uresničuje njegova poletna napoved o zanimivi jeseni, kar zadeva parlamentarno dogajanje. A se bo Erjavec, če bo Bon-Klanjščkova postala nepovezana poslanka, očitno moral zadovoljiti s sedanjo 11-člansko poslansko ekipo. Jerko Čehovin namreč ne vidi možnosti, da bi se Jani Möderndorfer pridružil upokojencem. »To zame ni resna stranka, ampak interesno združenje,« poudarja in doda, da Möderndorferja vidi v poslanski skupini SMC. »Toliko ga pa že poznam, da vem, da ZaAB ni zapustil na slepo, ne da bi se poprej dogovoril, komu se bo pridružil. Glede na njegov profil je logično, da gre v SMC, ki mu je programsko najbližja stranka,« sklepa Čehovin.