Teroristični napadi islamskih skrajnežev v Tuniziji in Parizu ter strmoglavljenje ruskega letala nad Sinajem potrjujejo domneve strokovnjakov iz vrst policije, ki se ukvarjajo s protiteroristično zaščito, da samooklicana Islamska država razvija novo obliko napadov, zlasti na območju Evrope. Gre za pripravo in izvedbo napadov velikih razsežnosti, pri čemer je vključenih veliko ljudi, tarče pa so tako imenovani mehki trebuhi oziroma kraji, kjer se zbira veliko ljudi in je nadzor izjemno težaven, čeprav je okrepljen. Takšna napada so skrajneži izvedli v indijskem Mumbaju, ko so napadli hotel, in v Nairobiju v Keniji, ko so vdrli v trgovski center.

Cilj je doseči čim več žrtev in s tem odmevnost, pri čemer število žrtev med napadalci ne igra nobene vloge. Za pripravo in izvedbo takšnih napadov je potrebna dobro organizirana logistika, ki naj bi jo IS imel. To naj bi dokazoval tudi najnovejši videoposnetek pripadnikov Islamske države, ki so sodelovali v napadih v Parizu in bili pri tem ubiti, razen dveh, ki ju še vedno iščejo.

To so ugotovitve direktorja Europola Roba Wainwrighta ob otvoritvi novega protiterorističnega centra v Haagu, ki naj bi omogočil pravočasnejšo, hitrejšo in celovitejšo izmenjavo podatkov med državami oziroma policijami o potencialnih teroristih ter povezave med njimi in drugimi kriminalnimi aktivnostmi, kot je tihotapljenje ljudi, mamil in orožja.

Po njegovem mnenju skrajneži pripravljajo nove napade večjih razsežnosti, pri čemer naj bi bilo ogrodje okoli pet tisoč povratnikov s sirskega in afganistanskega bojišča, o katerih ni dosti znanega, saj države niso izmenjale tovrstnih podatkov, pa tudi tistih, ki so na voljo, doslej niso analizirali na enem mestu. Znano je, da je večina udeležencev v napadih v Parizu imela kazensko kartoteko, a teh informacij države niso delile med seboj in je bilo zato spremljanje skrajnežev omejeno.

Pravkar ustanovljeni center, v katerem bo delalo od 40 do 50 strokovnjakov s področja boja proti terorizmu, naj bi z zbiranjem in izmenjavo ter analizo dobljenih podatkov zapolnil informacijsko in analitično vrzel ter omogočil preventivno ukrepanje. sz