Državni sekretar na ministrstvu za javno upravo Janko Burgar je po Dnevnikovem razkritju, da so ga v Mercatorjevi trgovini večkrat zalotili pri malih tatvinah (paštete, jušne kocke, suhe slive...), odstopil s funkcije. Vlada ga je na današnji seji že razrešila.

Kot smo poročali, so kranjski policisti marca lani zoper Burgarja spisali kazensko ovadbo, ki pa jo je kranjsko tožilstvo zavrglo. Kot razlog za to so navedli nesorazmernost med majhnim pomenom kaznivega dejanja ter posledicami, ki bi jih povzročil kazenski pregon.

Slovenski trgovci lani prijavili več kot 3000 tatvin

Tožilstva zavržejo povprečno okoli 20 odstotkov ovadb, ki se nanašajo na bagatelna kazniva dejanja, kot so kraje v trgovinah. Kot nam je pojasnila vodja kranjskega tožilstva Marija Marinka Jeraj, kjer so v letu 2014 zavrgli 21 odstotkov tovrstnih ovadb, se tožilci za to odločijo, če so podani zakonski pogoji.

Slovenski trgovci podatkov o številu kraj s trgovskih polic ne razkrivajo, večino tatvin pa prijavijo policiji. Le redki trgovci, denimo Mercator, se poslužujejo alternativ, kot so dogovor, mediacija, poravnava s storilcem. V trgovinah se sicer največkrat srečujejo z bagatelno kriminaliteto, ko gre za tatvine predmetov manjše vrednosti.

Informativni podatki policije kažejo, da so se ti v letu 2014 ukvarjali z 2885 tatvinami v samopostrežnih trgovinah, v katerih je nastalo za 1.352.000 evrov škode. Po neuradnih podatkih je v letu 2015 število takšnih tatvin naraslo, škoda pa je bila nekoliko manjša: policisti so obravnavali 3047 primerov, v katerih je nastalo za nekaj več kot 991.000 evrov škode.

Burgar: Zadeva se ni in se ne bo ponovila

»Z Mercatorjem sem sklenil poravnavo, postopek je bil zato umaknjen,« je poudaril Burgar, ki je v postopku poravnave nakazal sredstva v dobrodelne namene. Sedaj že bivši državni sekretar svoje ravnanje obžaluje in poudarja, da se »zadeva ni in se ne bo nikoli ponovila«.

Minister za javno upravo Boris Koprivnikar je zagotovil, da z dogodkom ni bil seznanjen oziroma da je zanj v sredo izvedel od novinarjev. »Ne glede na to, da gre v primeru Janka Burgarja za bagatelne kraje, da so tako premišljeno časovno tempirani dogodki v preteklosti bili označeni kot politični napad in da so takšna dejanja običajno povezana s psihološko motnjo, ki ni redka, zanje ni opravičila,« je poudaril Koprivnikar.

Cerarjeve težave z ministri in državnimi sekretarji

Primer Burgar potrjuje, da imata premier in vlada s kadri na vodilnih položajih veliko težav. Ob sestavljanju ministrske ekipe je Cerarja najbolj zaposlovalo iskanje gospodarskega ministra. Pri prvem kandidatu za vodenje tega resorja, Ervinu Pfeiferju, so začeli okostnjaki padati iz omare (iz časov njegovega dela v NLB), še preden je Cerar spisek ministrov poslal v državni zbor. Namesto njega je mandatar na seznam nato uvrstil Jožefa Petroviča, ki pa je na ministrskem mestu zdržal mesec dni. Odneslo ga je domnevno kartelno dogovarjanje v času, ko je bil divizijski direktor DZS.

Naslednja se je od ministrskega položaja poslovila ministrica za šolstvo Stanka Setnikar Cankar; oditi je morala zaradi visokih honorarjev, ki jih je prejemala na fakulteti za upravo, kjer je bila več let tudi dekanka. Njena naslednica Klavdija Markež je na ministrstvu »zdržala« le dva dni. Razlog: razkritje, da je njena magistrska naloga plagiat.

Na isti dan, ko so se poslanci seznanili z odstopom Markeževe, so zaradi afere Telekom na premierjev predlog razrešili obrambnega ministra Janka Vebra. V zadnjih tednih v javnosti in v političnih krogih glasno odmeva afera z dodatki za stalno pripravljenost. Vendar pa finančni minister Dušan Mramor in ministrica za izobraževanje Maja Makovec Brenčič kljub prejemanju nezakonitih dodatkov (Mramor je bil celo eden od dekanov, ki so (si) dodatke odobrili), še vedno uživata Cerarjevo zaupanje. Tako premier Mramorjevega odstopa ni sprejel, Makovec-Brenčičeva ga ni niti ponudila.

Tudi z najtesnejšimi sodelavci ministrov sedanja vlada nima sreče. Že slaba dva tedna po imenovanju je moral odstopiti državni sekretar na okoljskem ministrstvu Jure Leben, ki se je predstavljal kot magister znanosti, čeprav to ni bil. Še krajši čas – le 48 ur – je na državnosekretarskem mestu na gospodarskem ministrstvu preživel Peter Vesenjak. Odneslo ga je medijsko razkritje, da je njegovo podjetje Hosting končalo v slabi banki z dobrimi petimi milijoni evrov dolga, hčerinsko podjetje pa je šlo v stečaj, ne da bi poplačali upnike, med njimi tudi delavce.