Nekdanja podpredsedniška kandidatka ZDA Sarah Palin se je za en dan vrnila v središče pozornosti ameriške politike, ko je v torek v Iowi podprla predsedniško kandidaturo poslovneža Donalda Trumpa. V zanjo klasičnem nastopu, polnem ljudske govorice in zmedenih povedi, je sporočila: »Podpiram kandidaturo Donalda Trumpa... ste pripravljeni na voditelja, ki bo Ameriko spet napravil veličastno?«

Tedaj neznano guvernerko Aljaske Palinovo je leta 2008 za svojo podpredsedniško kandidatko presenetljivo izbral republikanski nominiranec John McCain, ki je potem izgubil proti Baracku Obami. Nastopi Palinove so v nekaj mesecih kampanje postali tarča posmeha večernih komikov na televiziji in dela javnosti. Si je pa zaradi pridiha ljudskosti nabrala tudi dovolj simpatij med privrženci konservativne struje stranke, zlasti med ženskami. Zato Trump bržkone računa, da mu njena podpora lahko koristi, ker so mnogi konservativci do njega sumničavi in ker mu očitajo podcenjevalen odnos do nežnejšega spola.

Trump bi imel Palinovo v vladi

Da je podpora nekdanje guvernerke Aljaske lahko koristna, ve tudi glavni Trumpov tekmec za zmago v Iowi senator Ted Cruz. Palinova mu je v Teksasu pomagala do presenetljive zmage za senatorski sedež leta 2012. Cruz se je zato na odločitev Palinove odzval premišljeno: »Sarah Palin imam rad, je fantastična in brez nje ne bi zmagal na senatorskih volitvah. Vedno bom njen velik privrženec, ne glede na to, kako se odloči.«

Odločila se je za Trumpa, ni pa jasno povedala, zakaj. Trump je poleti lani nastopil na radijski postaji Mama grizli, ki prenaša novice o Palinovi. Mama grizli je vzdevek, ki ga je Palinova skovala zase. Trump je takrat dejal, da bi jo rad videl v svoji vladi, sama pa je pozneje izjavila, da bi vabilo z veseljem sprejela in da jo zanima vodenje ministrstva za energetiko. »Energija je moj otrok – nafta, plin in minerali, tiste stvari, ki jih je Bog vrgel na ta del Zemlje, da bi jih človeštvo uporabilo,« je rekla za CNN.

Palinova je po porazu leta 2008 odstopila s položaja guvernerke in imela najprej resničnostno oddajo o Aljaski, pozneje pa oddajo na konservativni televiziji Fox, kjer je bila do poleti lani politična analitičarka.

Cruz pravi vodstvu svoje stranke washingtonski kartel

Palinova, Trump in Cruz imajo še nekaj skupnega – vsi trije so trn v peti vodstvu stranke v Washingtonu, ki si za predsedniškega kandidata želi katerega od uveljavljenih politikov, ne pa ljubljenca gibanja čajank, kar je Cruz, oziroma nepredvidljivega in do dela volilcev žaljivega kandidata, kot je Trump. Pomanjkanje ljubezni pa je obojestransko. Cruz tako imenovano republikansko elito (vodstvo stranke v kongresu in v nacionalnem odboru) imenuje kar washingtonski kartel, ki podpira korporativno bogastvo. Gotovo še ni pozabil, kako odločno so v Washingtonu leta 2012 podpirali »svojega« republikanskega kandidata za senatni sedež Teksasa, pa ga je Cruz potem presenetljivo premagal. Podobno kritična do vodstva republikancev je tudi Palinova, ki je na govoru v podporo Trumpu dejala, da »vodstvo stranke napada favorita lastne stranke. Bi demokrati in vodstvo njihove stranke kdaj napadli svojo favoritinjo in njene privržence? Ne, ker oni svojih ne pojedo.«