Nekdanji direktor in solastnik družbe Asista Matjaž Skube je obtožen, da je med februarjem 2006 in decembrom 2008 dobrih 40 oškodovancev ogoljufal za 1,2 milijona evrov. Obljubil jim je, da bo njihov denar oplemenitil. Ponujal jim je povrnitev glavnice in letni donos v višini 12,74 odstotka, po prepričanju tožilstva pa denarja sploh ni nikamor vložil, temveč ga je porabil za obnovo družinske hiše, lizing za jahto, poplačilo dolgov, nekaj denarja pa naj bi si preprosto nakazal na svoj bančni račun. Večini je nekaj mesecev še plačeval obresti, nato pa je priliv usahnil. Izginila je tudi glavnica.

Pri domnevni goljufiji je imel lahko delo, saj so bile njegove stranke več kot zaupljive in naivne. Koprčan je s pomočjo Skubeta pognal svoje prihranke za upokojitev, gorenjska brata sta za ta namen prodala hišo, samostojni podjetnik iz Selc je eksotično ponudbo sprejel kar od neznanca v gostilni, nekdanji direktor tovarne s 400 zaposlenimi Ivan B. pa se je zakreditiral za 200.000 evrov.

Zaupal znancem in cvetoči ekonomiji

Slednji je z Asisto začel sodelovati leta 2006. V stiku je bil predvsem s Skubetovim poslovnim partnerjem Matjažem Mahkovcem, s katerim sta uspešno izpeljala dva manjša posla. Mahkovec ga je nato prepričal, naj vloži precej več, in Ivan B. je v obljubljene posle na finančnih trgih vložil kar 247.000 evrov – vse, kar je zaslužil s prejšnjimi posli, na banki pa je vzel tudi za 200.000 evrov kredita in limita. Med pričevanjem je povedal, da naj bi bila glavnica zavarovana pri neki liechtensteinski banki, njegov denar pa naj bi plemenitili s finančnim trgovanjem v rastočih ekonomijah in z dragimi kamni. V prvih nekaj mesecih je dobil nazaj 33.000 evrov, za katere mu je bilo najprej rečeno, da gre za donos, kasneje pa, da mu že vračajo glavnico. Denar je nehal prihajati, Skube je z aneksom k pogodbi prevzel celoten dolg, Ivan B. pa je terjatev za krajši čas odstopil tudi izterjevalcem, ki naj bi Skubetu celo grozili.

A takrat bržkone ni bilo več kje vzeti. Skube je tudi danes brez premoženja in brezposeln, tudi Ivan B. pa je povedal, da je njegova hiša, na katero je ob izposoji 200 tisočakov banka vpisala hipoteko, v postopku zasega. Skubeta je poskusil zasebno tožiti, vendar ni imel denarja za odvetnika. Ker mu je sodišče priznalo le oprostitev plačila sodne takse, ne pa tudi brezplačne pravne pomoči, je tožbo spisal sam. Očitno ne dovolj dobro, saj jo je sodišče zavrnilo. »Te ljudi sem poznal 10 let in sem jim zaupal,« je na sodišču dejal Ivan B..

Vrhunski športniki in navadni smrtniki

Nabor oškodovancev, ki naj bi jih Skube opetnajstil, je širok. Poleg uspešnih poslovnežev in športnikov (Gaber Glavič, Sašo Ožbolt, Branko Oblak) so se v mreži znašli tudi povsem običajni smrtniki, ki so Skubetu zaupali nekaj tisoč evrov. Samostojni podjetnik iz Selc Matevž B. je za »življenjsko priložnost« slišal kar v lokalu od človeka, ki se mu je predstavil kot agent Asiste. Najprej je vložil 5000 evrov v neke rudnike diamantov, nato pa še dva tisočaka v finančne posle. Vidno osramočen in nejevoljen je sodnici Jasmini Javornik na vprašanja pretežno odgovarjal zgolj z da ali ne. Radovljiški kmetovalec Andrej A. je skupaj z bratom Albinom prodal hišo v Ljubljani, skupaj pa sta v posle, ki naj bi bili zavarovani z diamanti in nekimi obveznicami, vložila kar 50.000 evrov. »Enkrat je bila ptičja gripa, drugič finančna kriza, toda razen obljub nič,« je Andrej A. opisal izgovore Skubeta in njegovih partnerjev. Kot je pojasnil njegov brat Albin, sta sicer dobila povrnjenih 35.000 evrov, preostalo pa sta izgubila.

Med oškodovanci, ki so prebirali in podpisovali dokumente, za katere niti danes točno ne vedo, kaj pomenijo, se je znašel tudi Koprčan Darko B., ki naj bi mu agent Asiste Marko Česnik obljubljal celo 30-odstotni donos. Ker je želel oplemeniti svoj denar za udobnejšo starost, je prodal delnice in v trgovanje z valutami vložil 5000 evrov, ki jih nikoli več ni videl.