»Zagovor bom pripravil, ampak moram prej dobiti vse papirje. Pri policiji je še veliko dokumentov, ki so razbremenilni zame,« nam je po začetku sojenja zaradi domnevne goljufije in pranja denarja dejal obtoženi gorenjski poslovnež Matjaž Skube, ki naj bi po očitkih tožilstva več kot 40 oškodovancev opetnajstil za dobrih 1,2 milijona evrov. Skube se ni zagovarjal, je pa napovedal, da bo to naredil kasneje v postopku. Med oškodovanci, ki bodo zaslišani na prihodnjih narokih, je sodnica Jasmina Javornik naštela tudi nekaj znanih imen: Gaber Glavič, Sašo Ožbolt in Branko Oblak.

Na naše vprašanje, ali gre za vrhunskega hokejista, košarkarja in nogometaša, nam je Skube po sojenju pritrdil. »Večinoma gre za moje prijatelje in znance, ki bodo dobili denar nazaj. Vse imam že zagotovljeno in se bo v nekaj mesecih uresničilo,« nam je povedal Skube, ki je bil svojčas tudi v vodstvu jeseniškega hokejskega kluba, sicer pa uspešen poslovnež. Kot direktor in solastnik družbe Asista se je ukvarjal s finančnim svetovanjem in naložbami, danes pa je na sodišču povedal, da je zaradi finančne krize, ki je udarila leta 2008, še vedno brezposeln in brez premoženja.

Obljubljal 12,74-odstotni letni donos

Tožilka Tanja Frank Eler je predstavila obtožnico, po kateri specializirano tožilstvo Skubetu očita goljufijo in pranje denarja. Na tožilstvu ocenjujejo, da je Skube z lažnim prikazovanjem med februarjem 2006 in decembrom 2008 več kot 40 vlagateljem obljubljal povrnitev glavnice in letni donos v višini 12,74 odstotka (na mesec pa od enega do petih odstotkov). Trije oškodovanci so mu denar nakazali na osebni račun, od štiridesetih pa je denar prejel v gotovini. »Sredstev ni naložil, temveč je denar porabil zase,« je dejala tožilka in dodala, da Skube kot fizična oseba sploh ni imel ustreznega dovoljenja agencije za trg vrednostnih papirjev. Vlagateljem naj bi izplačal le 87.000 evrov, oškodoval pa naj bi jih za okoli 1.219.000 evrov. Ta denar je tudi opral tako, da ga je položil na račun družbe Asista, na svoj transakcijski račun in na račun samostojne podjetnice Helence Kosmač, kjer je kot prokurist vodil posle. Na njen račun je nekaj denarja položil sam, nekaj pa prek zaposlene Špele Globočnik, ki jo je za to pooblastil. Z delom denarja naj bi tudi poplačal svoje dolgove, obnovil družinsko hišo v Žireh in na lizing vzel jadrnico.

Skubetov zagovornik Luka Fabiani je imel danes ugovor pravne narave, saj tožilstvo v obtožnici po njegovem mnenju ni pojasnilo angleških terminov »private investment certificate«, »zero bond« in »venture investment certificate«, s katerimi naj bi operiral Skube. Zato je predlagal, da Skube svoj zagovor poda šele tedaj, ko se ti pojmi razčistijo s pomočjo izvedenca. Skube bi za pripravo obrambe rad pogledal tudi v dokumentacijo, ki je še vedno na policiji zaradi drugih predkazenskih postopkov in ni v kazenskem spisu.

Z videzom do zaupanja

Na prihodnjih narokih se bo zvrstilo več deset prič, danes pa je beseda pripadla le Janezu Kožuhu, ki je Skubetu izročil 21.000 evrov, da jih oplemeniti z naložbami v eksotične finančne trge. Prvih nekaj mesecev je od Skubeta nekajkrat prejel po 1050 evrov – obljubljenih pet odstotkov donosa na mesec –, nato pa se je tok denarja ustavil. Tudi glavnice ni od Skubeta nikoli več dobil nazaj.

»Nisem se kaj dosti sekiral zaradi varnosti. Verjel sem mu na zaupanje,« je povedal Kožuh, ki je vodil informacijsko podjetje v isti poslovni stavbi, kjer je imela prostore tudi Asista. »Zdel se mi je v redu fant, spila sva kakšno kavo in šla na kakšno hokejsko tekmo,« je povedal Kožuh, ki ga je Skube prepričal tudi s tem, da »je imel lepe pisarne in dobre avtomobile«. Zato je menil, da mu lahko zaupa, in da Skube ve, kaj počne.