Čeprav gradbišče stanovanjskega objekta Tribuna že nekaj let miruje, ker je vlagatelj, družba Kraški zidar, končal v stečaju, stanovalci okoliških stavb niso mirni. Zaradi predolgo odprte in preslabo zavarovane gradbene jame so se pred njihovimi pragi začele posedati in nagibati tudi njihove stavbe. »Zaradi nagiba se nam okna in vrata v stanovanju nenadzorovano zapirajo, v skupnih prostorih pa nekaterih oken sploh ne moremo več zapreti. Vhodi v stavbe so podprti, stopnišča so razpokana,« je situacijo nazorno opisal eden izmed stanovalcev Janez Pirnovar.

Obljubljene obnove niso dočakali

Zaradi želje, da bi odpravili poškodbe, so sosedje Kraški zidar tožili, ko je ta še relativno normalno posloval. Leta 2011 so dosegli delno sodno poravnavo, v kateri je bila stanovalcem obljubljena najnujnejša statična obnova stavb, da se te ne bi porušile. Hkrati jim je Zavarovalnica Triglav, pri kateri je imel Kraški zidar zavarovano morebitno škodo, skupaj izplačala približno 100.000 evrov. Stanovalci pa nujno potrebne obnove stavb niso dočakali, saj je Kraški zidar prej končal v stečaju. Ker ne gre pričakovati, da bi jim družba v stečaju popravila poškodbe, so svojo terjatev spremenili v denarno, hkrati pa med drugim zahtevajo tudi odškodnino zaradi drugih poškodb, ki so posledica nagiba stavb.

»Najraje bi videli, da nam poškodbe popravijo, ampak zaradi stečaja Kraški zidar tega ne more, zato bi radi, da dobimo vsaj nekaj denarja za odpravo teh poškodb,« je dejal Pirnovar, ki je poudaril, da si nihče od sosedov ne obeta obogateti na račun teh odškodnin. »Želimo samo, da ko stopimo skozi vrata svoje stavbe, svojega stanovanja, da se počutimo varne,« je zagotovil Pirnovar, čemur je pritrdil še en od sosedov Matjaž Potokar.

Zaradi želje po čim hitrejšem zaključku tožbe so stanovalci pripravljeni skleniti poravnavo. Takšne rešitve si želi tudi stečajna upraviteljica Kraškega zidarja Simona Goriup, je povedala odvetnica stečajne upraviteljice Avrelija Barle. A ob tem je treba poudariti, da so stanovalci sosednjih blokov v stečajnem postopku navadni upniki. To pomeni, da bo morebitni dogovor na koncu vseeno odvisen predvsem od tega, koliko denarja za navadne upnike bo ostalo v stečajni masi.

Novi lastnik ni »podedoval« tožbe

Stanovalci skupaj z obubožanim Kraškim zidarjem tožijo tudi Zavarovalnico Triglav, toda na zavarovalnici se branijo, da je zavarovalna vsota omejena, zato naj z njihove strani ne pričakujejo denarja. Potokar je pojasnil, da naj bi se Kraški zidar zavaroval le za približno toliko, kolikor znaša znesek, ki so ga stanovalci že dobili. To naključje stanovalcem in njihovim odvetnikom vzbuja dvome, saj kot je omenil eden od odvetnikov Uroš Keber, so zavarovalno polico po petih letih prvič videli šele pred kratkim.

Spomnimo, nasedlo naložbo Tribuna, ki je bila najprej na prodaj za kar 7,8 milijona evrov, je Goriupovi uspelo prodati maja lani in to šele v četrtem poskusu. Nedokončani objekt je za 2,4 milijona evrov kupila družba MM SVTK v lasti Blaža Miklavčiča. Stanovalci do zdaj še niso imeli priložnosti, da bi se srečali z novim lastnikom. Že zdaj pa je jasno, da Miklavčičeva družba ni podedovala spora s sosedi, saj je nepremičnino kupila prosto vseh bremen, je opozorila Barletova.