Slovenska politika se strinja, da so nekatere prepovedi na orožarskem področju, ki jih zaradi terorističnih groženj predlaga evropska komisija, nedodelane in celo nesmiselne. Kot je znano, je vlada že prejšnji teden izrazila zadržanost, da bi se med prepovedano orožje uvrstilo tudi avtomatsko orožje, ki je bilo predelano v polavtomatsko orožje, polavtomatsko orožje za civilno rabo, ki je podobno avtomatskemu orožju, in vojaško orožje, ki je bilo onesposobljeno.

Da omejevanje legalno pridobljenega orožja težav s terorizmom ne bi rešilo, temveč bi povzročilo ravno nasprotni učinek – povpraševanje po orožju bi se povečalo na črnem trgu –, so v preteklih dneh opozarjali tudi v različnih organizacijah in strokovnih krogih. »Pri terorizmu gre za problem nelegalnega vojaškega orožja. Samo na Balkanu je nekaj sto tisoč kosov nelegalnega orožja. V Bruslju predlagajo nekaj, kar ne bo rešilo problema. Predlog, da bi prepovedali orožje, ki je že bilo onesposobljeno, je smešen. Gre za metanje peska v oči,« je prepričan direktor novomeške trgovine z orožjem SloGun Branko Breglec.

Kot je znano, naj bi bilo orožje, ki so ga uporabili teroristi v pariških napadih, izdelano v srbski tovarni Zastava, in to še pred razpadom nekdanje Jugoslavije. Serijska številka ene izmed polavtomatskih lovskih oziroma športnih pušk, ki se jo lahko predela v avtomatsko, pa se je ujemala s številko puške, ki jo je Zastava pred dvema letoma dobavila nekemu ameriškemu spletnemu prodajalcu orožja.

Direktor novomeške trgovine z orožjem SloGun Branko Breglec se ne strinja z »ugotovitvijo« evropske komisije, da je »velik del današnjega orožja za lov in športno streljanje polavtomatsko orožje«. »Za Slovenijo to ne drži. Gre za manjši del. Podobno velja za avtomatsko, predelano v polavtomatsko orožje. Največji del se nanaša na kratkocevno orožje,« pojasnjuje Breglec.

Poostrena zakonodaja brez vpliva

V Sloveniji je trenutno slabih 40.000 lastnikov orožja, od tega se jih okoli 20.000 ukvarja z lovom, 3000 s športnim streljanjem, 680 z zbirateljstvom, slabih 6000 posameznikov pa poseduje orožje zaradi varnosti. Po uradnih statistikah imajo fizične osebe v Sloveniji dobrih 127.400 kosov orožja. Na vprašanje, koliko je v Sloveniji orožja, ki bi ga evropska komisija z direktivo prepovedala, nam na notranjem ministrstvu niso znali odgovoriti. Zgolj polavtomatskega za civilno rabo, ki je podobno avtomatskemu orožju, naj bi bilo med fizičnimi osebami več kot 400.

Po mnenju dr. Dragana Petrovca z ljubljanskega inštituta za kriminologijo orožje in njegova zloraba ne predstavljata kakšne posebne težave v Sloveniji. V tem smislu razume tudi enotnost vlade in poslancev glede (ne)podpore spremembam evropske direktive, saj tega, da bi bili tudi pri nas vplivni orožarski lobiji, ne verjame. Vlada se sicer z nekaterimi predlogi evropske komisije strinja (enotno označevanje orožja, sprejetje skupnih standardov in tehnik za onesposobitev orožja), vendar zaostrena evropska zakonodaja po Petrovčevem mnenju na terorizem ne bo imela vpliva.

Blaž Petkovič