Kljub neprestanim kritikam na račun sodstva se Slovenija z aferami, v katere bi bili udeleženi tudi sodniki, na srečo ne more »pohvaliti«. Pred leti je veliko prahu dvignilo medijsko razkritje navezav med stečajnimi upravitelji in sodniki, še posebej pa so v javnosti in strokovnih krogih odmevale fotografije z rojstnodnevne zabave sodnice Dide Volk, na kateri so bili tudi nekateri stečajni upravitelji. »Mislim, da lahko, dokler to ne vpliva na konkretne zadeve. Dokler to ne vpliva na sojenje, na vodenje stečajnih postopkov, če že te omenjate,« je Volkova tedaj v intervjuju za Siol.net odgovorila na vprašanje, ali so sodniki lahko prijatelji s stečajnimi upravitelji in, recimo, odvetniki.

Afera o domnevno spornih stečajnih postopkih, v katerih naj bi sodniki stečajnim upraviteljem, s katerimi prijateljujejo, potrjevali sporne nagrade, je na ravni ocenjevanja strokovnega in etičnega dela sodnikov dobila svoj epilog poleti 2013. Personalni svet vrhovnega sodišča je tedaj zavrnil pritožbi predsednika ljubljanskega okrožnega sodišča Antona Panjana, ki ju je vložil proti oceni sodniške službe za sodnici Dido Volk in Jelko Rozman. V veljavi sta po poročanju Dela tako ostali oceni personalnega sveta ljubljanskega višjega sodišča, in sicer da sodnica gospodarskega oddelka ljubljanskega okrožnega sodišča Dida Volk ne izpolnjuje pogojev za napredovanje (negativna ocena), sodnica istega oddelka Jelka Rozman pa te pogoje izpolnjuje (srednje pozitivna ocena). Personalni svet vrhovnega sodišča bi lahko sodnicama izrekel tudi ostrejše sankcije.

Za podkupnino umaknil tiralico

V zadnjem obdobju pa je odmevala zgodba o prvem pravnomočno obsojenem sodniku v zgodovini Slovenije Milku Škobernetu, ki je bil zaradi jemanja podkupnine in zlorabe položaja - odpravil je mednarodno tiralico za nekdanjim lastnikom celjskega nočnega lokala Esadom Ćehajićem - decembra 2013 obsojen na pet let zapora in 19.600 evrov denarne kazni, zato je od začetka lanskega leta v zaporu na Dobu. Nekdanji celjski sodnik je bil kasneje na mariborskem sodišču spoznan še za krivega krive izpovedbe v drugi zadevi, za kar mu je sodišče prisodilo dodatnega pol leta zapora. pb