»Če Evropa želi biti močna, mora biti enotna,« je med obiskom celotne evropske komisije v Haagu včeraj ocenil Mark Rutte, premier Nizozemske, ki je z januarjem prevzela polletno predsedovanje Evropski uniji. Ta se je zaradi številnih kriz znašla pred doslej največjimi izzivi. Begunska kriza, zaostrena varnostna situacija, kompleksne varnostno-politične razmere onstran evropskih meja in porast ekstremizma zaokrožujejo niz perečih evropskih problemov, o reševanju katerih v Haagu pravijo, da ne gre izgubljati časa.

Število prihajajočih migrantov ni sprejemljivo

Prav enotnost pa je vrlina, ki je EU lani krepko primanjkovala predvsem pri reševanju begunske krize. Rutte je ocenil, da bo večje sodelovanje v osemindvajseterici, kjer imajo vse države lasten zgodovinski okvir in interese, potrebno predvsem pri begunskem vprašanju. Krepko zmanjšanje dotoka beguncev v Evropo bo ena temeljnih nizozemskih prioritet, je pojasnil Rutte. Države bodo zato morale s sprejemanjem beguncev iz Italije in Grčije bremena deliti enakomerno, na svojih tleh pa bodo morale tudi zagotavljati zadostne nastanitvene zmogljivosti za begunce, je dejal nizozemski premier. Za koliko naj bi se zmanjšal dotok beguncev, da bo postal sprejemljiv, Rutte ni pojasnil. Trenutno dnevno po balkanski migracijski poti potuje od 3000 do 4000 ljudi.

Ena temeljnih nalog nizozemskega predsedstva bo, da do konca svojega predsedovanja v evropskem svetu voditelji držav članic dokončno potrdijo načrtovano evropsko mejno in obalno stražo, katerih 1500 mož bo v posamezni državi smelo zaščititi zunanje evropske meje, in to brez izrecnega dovoljenja države, kjer bi prišlo do takšne izredne situacije. Ker se decembra evropski voditelji kljub načelnemu strinjanju še niso mogli povsem poenotiti o podpori mejni in obalni straži, bo nizozemsko predsedstvo zdaj vsak mesec organiziralo posebne ministrske sestanke, da se dodatno razdelajo pravila delovanja teh enot.

Število beguncev odločilno za turški akcijski načrt

V središču pozornosti bo ostalo tudi izvajanje akcijskega načrta Turčije za zajezitev števila beguncev na poti v Evropsko unijo. Kot je pojasnil Frans Timmermans, prvi podpredsednik komisije, bo edino merilo izvajanja tega dogovora za Evropsko unijo število prispelih beguncev v Evropo, ki se mora zmanjšati. Čeprav je število prispelih beguncev rahlo upadlo, je po Timmermansovi oceni še vedno previsoko. A delo čaka tudi Evropsko unijo. Doslej namreč evropskim voditeljem še ni uspelo zagotoviti celotnih treh milijard evrov, ki so jih Turčiji obljubili za boljšo oskrbo sirskih beguncev na njenih tleh.