»Želeli smo izmeriti utrip župnij, skupin, ustanov in uradov, ugotovljene pomanjkljivosti ovrednotiti in jih spremeniti v priložnosti,« je ob dolgo pričakovanem letnem poročilu Katoliške cerkve v Sloveniji 2015 povedal škof Andrej Glavan, predsednik Slovenske škofovske konference, ki je poročilo pripravila. V minulem desetletju je v Sloveniji občutno upadlo število katoliških cerkvenih porok, krstov, birm, novomašnikov, duhovnikov in redovnikov – še posebno redovnic, razkriva poročilo, ki se dotika vseh ključnih cerkvenih področij. Poleg zgodovinskih in geografskih orisov župnij, škofij in nadškofij prinaša tudi vrsto izbranih statističnih podatkov iz cerkvenih in državnih evidenc.

Negativni trendi skrbijo

Negativni trendi, ki so praviloma del širših evropskih trendov, odgovorne v Cerkvi skrbijo; zaradi njih, kot pravi škof Glavan, »v naša občestva zaide duh malodušja in strahu«. Zakramenti so namreč, kot poudarja, pomemben pokazatelj odnosa do vere. Generalni tajnik SŠK Tadej Strehovec dodaja, da se bodo v Cerkvi lažje soočili z neželenimi pojavi, če jih bodo poznali in našli zbrane na enem mestu. A po drugi strani je v poročilu najti tudi trende, ki se jih v Cerkvi veselijo. Narašča na primer število laikov in laikinj, število vpisanih v katoliške vzgojno-izobraževalne ustanove, vse več pa je tudi skavtov in prostovoljcev. Lani je na primer 10.000 prostovoljcev v 459 župnijskih in območnih karitas pomagalo kar 105.294 ljudem v stiski.

V desetih letih 1401 krst manj

Število katoličanov v Sloveniji se je v zadnjem desetletju zmanjšalo za okoli 95.000 ali slabih 6 odstotkov, pravi poročilo. Leta 2004 naj bi po cerkvenih statistikah predstavljali 81 odstotkov prebivalstva, leta 2014 pa 73,8 odstotka. Osnova za te izračune je, kot pojasnjuje dr. Strehovec, število krstov. Teh so v desetih letih našteli 1401 manj, pa čeprav se je število rojstev od leta 2005 do leta 2010 povečevalo. V Franciji se je v enakem obdobju zmanjšalo za četrtino, v Nemčiji pa za 29 odstotkov.

Enako hitro – še hitreje kot število civilnih porok – upada število cerkvenih porok. Leta 2004 se je v Sloveniji cerkveno poročilo 3616 ljudi, deset let kasneje le še 2664. Veliko povedo naslednji podatki: leta 1954 se je rodilo 11 odstotkov nezakonskih otrok, pred desetletjem 45 odstotkov, predlani pa že 58 odstotkov. »Starši, ki se ne odločijo za cerkveno poroko, se manj verjetno odločijo tudi za krst ali vzgojo v veri,« dodaja Strehovec.

Število redovnic skokovito upada

Tudi število duhovnikov, redovnikov in redovnic upada že vse desetletje. Škofijskih duhovnikov je bilo konec leta 2014 789 ali 87 manj kot leta 2004, redovnih pa 268 ali 19 manj kot leta 2004. Kar zadeva redovnike, se sicer trend od leta 2009 obrača navzgor, število redovnic pa je v desetih letih upadlo za dobrih 27 odstotkov (s 714 na 519). Še bolj kot število prvih obhajil je upadlo število birm. Pred desetimi leti je šlo k birmi 14.823 oseb, lani le še 10.582.

V vseh ozirih svetlo točko cerkvenih statistik predstavlja razmah katoliških vrtcev in šol. V katoliške šole (brez glasbenih) se je lani vpisalo 3797 oseb ali za okoli 30 odstotkov več kot pred desetimi leti. Kljub temu delež srednjih katoliških šol še vedno predstavlja le 2,4 odstotka vseh šol, na osnovnošolski ravni pa 0,2 odstotka.