Avstrijski mediji so poročali, da dvojici, ki je pred dnevi v rokavu Donave pri Dunaju našla dobrih 100.000 evrov, pripada nagrada v višini od pet do deset odstotkov najdbe. Če pa se lastnik denarja v letu dni ne bo javil, bosta bogatejša za celoten znesek. Kako bi bilo, če bi se to zgodilo pri nas, smo poizvedeli pri naši policiji in ugotovili, da je nagrada za najdeno povsem odvisna od velikodušnosti in hvaležnosti lastnika. Če pa se ta v letu dni ne bi pojavil oziroma če ga policija ne bi izsledila, bi bili prav tako upravičeni do celotnega zneska.

Naj ponazorimo na primeru našega bralca iz Ljubljane, ki je med sprehajanjem psa v grmovju zagledal zelo dobro ohranjeno kolo. Misleč, da gre bodisi za ukradeno ali pa vsaj izgubljeno kolo, je o najdbi obvestil policijo. Ker policisti niso imeli nobenih podatkov o lastniku, so našega bralca prosili, ali lahko kar sam doma hrani kolo. Res ga je spravil v garažo, policisti pa so mu kasneje povedali, da ni nihče prijavil tatvine. »Čez eno leto sta se pred vrati stanovanja pojavila policista. Čisto sem že pozabil na najdbo in kolo v svoji garaži. Policista sta mi izročila dokument o tem, da je kolo postalo moja last,« je srečni epilog zgodbe našega bralca.

Tri tisočake vrnili lastniku

Zakon sicer narekuje, da moramo o najdbi v čim krajšem času obvestiti lastnika, če ga lahko sami najdemo. Če ga ne moremo, moramo obvestiti policijo. To je zelo priporočljivo, saj gre lahko za najdbo, ki izvira iz kaznivega dejanja. Sicer pa v primeru, da tega ne storimo, sami zagrešimo kaznivo dejanje. Gre za zatajitev, za katero je zagrožena denarna kazen ali največ leto dni zapora. Policija mora narediti vse, da najde lastnika, podatke o najdenem mora tudi objaviti na svojih spletnih straneh in na oglasni deski policijske postaje. Vse do zdaj je veljalo, da najdeno hrani policija (če gre za denar, ga mora nakazati na poseben račun državnega proračuna), lahko pa tudi najditelj, kot se je zgodilo Ljubljančanu. Če v enem letu ne najdejo lastnika, stvar postane last najditelja, če seveda to želi. Od 12. decembra pa velja spremenjeni pravilnik, po katerem policija za hrambo skrbi le prvih 30 dni, pozneje pa finančna uprava (Furs). Tudi v tem primeru bo Furs predmet brez lastnika po enem letu prodal na dražbi, če zanj seveda ne bo zainteresiran najditelj. Dobiček od prodaje gre v proračunsko malho.

Pri nas se še ni zgodilo, da bi bila najdena tolikšna vsota denarja, ki bi bila primerljiva z avstrijsko najdbo – vsaj ne, da bi policiji to prišlo na uho. Po podatkih tiskovne predstavnice Policijske uprave Ljubljana Nataše Pučko je bil najvišji znesek, ki so ga v zadnjih letih našli na njihovem območju, dosti nižji, pa za povprečnega Slovenca še vedno visok – 3000 evrov, ki so jih tudi vrnili lastniku. Večkrat se zgodi, da ljudje na policijo prinesejo denar (ali pokličejo številko 113), ki so ga našli v bankomatu, ali pa ga predajo kar bančnemu uslužbencu, če je bankomat v banki. Sicer pa policijo obveščajo o najrazličnejših najdenih predmetih, tudi nenavadnih, na primer kanalizacijskem pokrovu, prazni žari, čolnu in tako naprej.

Rusinja pozabila nakit

Bojan Kos s PU Kranj pravi, da na Gorenjskem največ predmetov, ki nimajo lastnika, najdejo v kranjskih trgovskih centrih in na brniškem letališču. Gre za zelo različne predmete, tablične računalnike, mobilne telefone, torbice, kolesa, alkoholne pijače, zlatnino, ročne ure, igralne naprave, očala, oblačila, orodje, smučarsko opremo in tudi denar. Verjetno je bil najdragocenejši predmet, ki so ga prevzeli gorenjski policisti, nekaj sto tisoč evrov vreden nakit, ki ga je pred tremi leti našel uslužbenec v enem od blejskih hotelov. Po tem, ko je dokazala, da je res njegova lastnica, so ga vrnili turistki iz Rusije. Lastništvo se dokazuje z dokumentacijo (serijska številka se mora ujemati), če te ni, pa na primer s fotografijami, opisom in individualnimi značilnostmi predmeta (udarnine, praske, oznake in podobno), za katere ve le lastnik. Izjava, da je predmet naš, torej nikakor ni dovolj.

Vesna Drole z generalne policijske uprave kot najbolj nenavadno v zadnjih letih omenja najdbo kobile. Policiste so maja lani klicali iz okolice Kozine, češ da konj ovira promet. Ko so kobilo ulovili, so ugotovili, da nima nobene označbe oziroma čipa, po katerem bi lahko izsledili lastnika. Veterinarska služba je zatrdila, da za reševanje primera ni pooblaščena, zato je policija začela žival obravnavati kot najdeni predmet. Začasno so jo namestili na bližnji kmetiji, kljub temu, da se je o primeru veliko govorilo tudi v medijih, pa lastnika niso našli. Na koncu so jo prodali tistemu, ki ji je že dal zatočišče.