Nevarne snovi se v tleh vežejo na talne delce in tam ostanejo še dolgo, kar pa ni problematično le na pridelovalnih površinah, ampak tudi na otroških igriščih. Od leta 2010 do letos je zato ljubljanska mestna občina, kljub temu da je k temu ne silijo državni predpisi, naročila pregled tal otroških igrišč v več kot 50 javnih vrtcih v prestolnici. Vsebnost nevarnih snovi v zemljini je bila v večini primerov pod kritičnimi vrednostmi, lani pa so vse šokirali rezultati z igrišča enote Hiša pri ladji Viških vrtcev. Ti so pokazali, da je na globini do deset centimetrov opozorilna vrednost svinca presežena za več kot štirikrat, globlje pa so se številke dvignile celo nad zakonodajno vrednostno mejo.

Občina je nato maja, približno osem mesecev potem, ko so izvedeli za te alarmantne številke, najprej zaprla del igrišča, nato pa je ravnateljica otroke začasno preselila v sosednje vrtce. Poleti je nato seveda sledila še celovita sanacija igrišča v Skapinovi ulici, onesnaženo zemljino so odpeljali v Avstrijo, prav ta odmevni primer pa je obenem pospešil občinske načrte, da bodo v nekaj letih postopoma pregledali igrišča v vseh enotah javnih ljubljanskih vrtcev. Naslednjo analizo so namreč naročili že julija in pregledali deset igrišč, jeseni pa so biotehniški fakulteti oddali javno naročilo za pregled še preostalih 31 nepregledanih igrišč, na katerih so vzorce jemali med 11. in 20. novembrom.

Dve igrišči odstopata

Glede na rok, ki ga ima izvajalec za oddajo končnega poročila, bodo na občini seznanjeni z rezultati za vsa igrišča občinskih vrtcev najkasneje do konca februarja. Znano pa je že stanje, ki so ga preverjali z vzorci, odvzetimi julija. V osmih primerih niso zaznali posebnosti, v dveh enotah vrtca Hansa Christiana Andersena pa zemlja ni popolnoma neoporečna. V enoti Lastovica ni takšnih preseganj zdravju škodljivih snovi, da bi morali zamenjati zemljino, igrišče enote Krtek pa so že uvrstili na seznam predvidenih sanacij za leto 2016, saj so zaznali presežene mejne vrednosti za cink in nekoliko povečane opozorilne vrednosti za svinec. »Po mnenju izvajalca je izvor svinca in cinka v tleh verjetno bližnje parkirišče,« so pojasnili na občinskem oddelku za predšolsko vzgojo in izobraževanje. Ocenjujejo, da zdravje otrok ni ogroženo, a bodo preventivno sanirali tiste površine, ki so »gole« in kjer lahko otroci prihajajo v neposredni stik z onesnaženo zemljo.

Lani so na občini naročili sanacijo dveh igrišč, letos pa so jih izvedli kar nekaj. Končno so se lotili tudi sanacije igrišč v enotah vrtca Pod gradom in vrtca Otona Zupančiča, ki so bila vključena v analizo že predlani in lani, torej so v nekaj primerih z rezultati seznanjeni že dve leti. Zakaj potem čakajo tako dolgo? »Pri načrtovanju sanacije igrišč upoštevamo tudi časovnico preostalih načrtovanih del pri objektih,« pojasnjujejo na pristojnem oddelku. Najverjetneje zaradi pritiska staršev, ki so bili v odmevnem primeru enote Hiša pri ladji najbolj razburjeni prav zato, ker je občina ukrepala šele več mesecev po analizi, pa so se zdaj podvizali in na osnovi monitoringa stanja tal so v proračunu za naslednje leto že predvideli sredstva za sanacijo še petih vrtčevskih igrišč (poleg že omenjene enote Krtek, razloge za katero so izvedeli sredi leta).

V prihodnje redne analize?

»Zaradi uporabe osvinčenega goriva v preteklosti povišane vrednosti svinca ob cestišču niso nič nenavadnega. V Ljubljani se vrednosti svinca v tleh v mestnem središču praviloma gibljejo med 200 in 300 miligrami na kilogram, torej nad opozorilno vrednostjo,« še mirijo na občini, ki je pravzaprav edina uvedla monitoring stanja tal otroških igrišč javnih vrtcev. Prve izkušnje so dobili že leta 2002 v okviru evropskega projekta URBSOIL, ko so mikrolokacije izbrali na podlagi strokovne presoje, nekaj let kasneje pa so samoiniciativno začeli vsakoletno vzorčenje.

Kako pa so izbirali vrtce? »Ker je analiza urbanih tal pokazala, da so najbolj onesnažena tla v središču mesta, smo najprej analizirali tla otroških igrišč javnih vrtcev v širšem mestnem središču in nato naprej v preostalih četrtnih skupnostih,« pojasnjujejo. O načrtih za prihodnost na občini pravijo, da bodo, če nova uredba za tla, ki jo država pripravlja prav zaradi njihovih prizadevanj, ne bo predpisovala drugače, sestavili reprezentativni nabor lokacij igrišč in jih vzorčili na šest do osem let.