Hrvaško povolilno iskanje večine v saboru, ki bo sposobna sestaviti novo vlado, vse bolj spominja na španske telenovele. Ob glavnih likih se venomer znova pojavljajo novi, in ko je videti, da bo prišlo do razpleta, se znova zaplete. Glavni »krivec« je novinec na hrvaškem političnem prizorišču, bolj združenje kot stranka, Most, ki ga vodi Božo Petrov. Kaže, da ne on ne v sabor izbrani poslanci z Mostove liste niso bili pripravljeni na relativno dober uspeh, ki jih je potisnil v vlogo tistega, ki bo na sedežu vlade ustoličil bodisi koalicijo okrog HDZ, bodisi tisto okrog doslej vladajoče SDP.

Predsednici se mudi

Niti po včerajšnjem drugem krogu posvetovanja pri predsednici države Kolindi Grabar - Kitarović, ki je sledil vrsti celotedenskih medstrankarskih bolj ali manj tajnih srečanj, se nad Pantovčakom ni dvignil beli dim. Mostu ni uspelo uresničiti velike želje, da bi bil kohezivni faktor pri oblikovanju velike koalicije, v kateri bi sam odigral »kontrolno« vlogo, sam pa se ni priklonil eni ali drugi strani, tudi zaradi notranje neenotnosti, in je predsednica glavnim akterjem dala še en teden za »resen razmislek«, kajti čas se izteka, država pa ima veliko pomembnejše naloge.

Prvi je zamisel o veliki koaliciji »v dobrobit države« zavrnil SDP, ki mu, kot je dejal Milanović, volilci ne bi odpustili koalicije s stranko (HDZ), v kateri sedijo zagovorniki ustaštva, rasisti in kriminalci. Karamarko, vodja HDZ, je privolil, da prepusti premierski stolček nestrankarskemu strokovnjaku in v zameno dobi glasove poslancev Mosta, ki bi stranki zagotovili parlamentarno večino. A to očitno ni bilo dovolj za del Mostovih poslancev, ker v tem vidijo zvijačo HDZ, ki na nekatere jasne zahteve Mosta po korenitih reformah vztrajno odgovarja posplošeno in nezavezujoče.

Petrova vleče v desno

Toda ni vedno enostavno ustreči zahtevam Mosta, pravijo hrvaški poznavalci politični razmer v državi. Most je namreč v zadnjih štirinajstih dneh večkrat spremenil vsebino in težo svojih zahtev. V javnost so namreč prišle informacije z nekaterih tajnih srečanj, iz katerih je mogoče razbrati, da vodji Mosta Božu Petrovu delitev vladnih sedežev in funkcij le ni tako nepomembna, kot govori v javnosti. Tudi trditve, da mu je vseeno, kdo bo dobil podporo njegove stranke, važno je, da sprejme njihove pogoje, niso iskrene. Del vodstva stranke mu že očita, da ga vleče v desno, v objem HDZ, medtem ko je svojo desno roko Draga Prgometa, zagovornika koalicije s SDP, nemudoma vrgel iz skupine vodilnih v stranki. S tem pa je odgnal del svojih poslancev v skupino neodvisnih.

Tomislav Karamarko je po včerajšnjih posvetovanjih samozavestno dejal, da bo dogovor z Mostom dosežen v nekaj dneh in da bo HDZ imel veliko večjo podporo, kot jo potrebuje (76 glasov). Kaj vse je obljubil Petrovu, ni jasno. Kaže pa, da nepopustljiva Milanovićeva koalicija nima več zagotovljene podpore vseh poslancev iz vrst manjšine in da je korak bližje opozicijskim klopem. sz