V soboto se bodo nasprotniki bodeče žice v Istri in drugod ob državni meji zbrali na primorskih mejnih prehodih Brezovica in Dragonja. Zavzeli se bodo za svobodno Istro, katere identiteta temelji na odprtosti, povezovanju med narodi in na boju proti nacionalizmu in fašizmu. V nedeljo protestni pohod ob žici aktivisti organizirajo tudi v Kostelu ob Kolpi.

Navidezno zastraševanje

Že danes pa se bodo na tradicionalnem letnem srečanju policij iz Slovenije, Italije in Hrvaške na mejnem prehodu Dragonja sestali predstavniki varnostnih organov treh držav. Srečanje bo potekalo v znamenju bodeče žice, ki jo vsaj na hrvaški strani tudi policija – ne le civilna družba in politika – opazuje s skepso. Hrvaški minister Ranko Ostojić je v zasebnih razgovorih, s katerimi je bil seznanjen tudi Dnevnik, že izrazil mnenje, da bi morali žico odstraniti – ne le z območij, ki jih Hrvaška šteje za svoja, temveč popolnoma. A na koprski policiji pravijo, da žica ne more porušiti dobrega čezmejnega sodelovanja.

Danes se bodo na Dragonji sestali tudi župani slovenskih in hrvaških obmejnih občin. Nasprotniki, od civilnodružbenih aktivistov do politikov iz manjših strank na obeh straneh meje, opozarjajo na zgodovinsko simboliko bodeče žice, ki je v preteklosti zaznamovala odnose med narodi. »Bodeča žica se postavlja v vojnih razmerah. Mar to pomeni, da smo Slovenci v vojni?« se sprašuje Valter Krmac iz Oljke, stranke slovenske Istre: »Istra je še posebno občutljivo območje. Stoletja se je kot teritorij držala skupaj. Takšnih delitev, kot jih poznamo danes, ni bilo. Še manj pa lahko sprejmemo dejstvo, da nas ločuje bodeča žica.«

Hrvaška opozorila o turistih

Z druge strani meje je na nedopustne delitve opozoril župan primorsko-goranske županije Zlatko Komadina. Hrvaško ministrico za zunanje zadeve Vesno Pusić je pozval, naj pri slovenskih oblasteh protestira: »Niti enega razloga niti enega sprejemljivega argumenta ni za to, da se z nevarno žico delijo ljudje in kraji, med katerimi so spletene čvrste zgodovinske vezi.« Opozoril je še, da prihajajo prazniki, med katerimi bo veliko število gostov iz sosednjih držav, še posebno pa iz Slovenije, priča »grdemu in niti malo prijateljskemu prizoru na mejnih prehodih Rupa in Pasjak.«

Žica vse bolj skrbi tudi zaščitnike živali, saj je presekala pot divjadi. Ta se vanjo zaplete in pogine. Premier Miro Cerar se je na raznovrstne očitke že odzval. Pomisleke razume, a odgovarja, da žice za zdaj še ni mogoče odstraniti. ušk