Kadrovska stiska na anesteziološkem oddelku Univerzitetnega kliničnega centra Maribor se je nekoliko omilila. Vodstvu UKC Maribor se je namreč uspelo dogovoriti za sodelovanje 11 specialistov, direktor Gregor Pivec pa gre danes dodatno strokovno pomoč iskat še v glavno mesto. Upa na sklenitev medbolnišničnega dogovora in prejem soglasij posameznih anesteziologov iz UKC Ljubljana.

Čakajo še ljubljanske zdravnike

Na mariborskem oddelku za anesteziologijo, kjer bi morali po navedbah zdravniškega sindikata Fides imeti 40 specialistov, ta čas službuje 17 anesteziologov. Zaradi nevzdržnih delovnih razmer, ki ogrožajo bolnike in zdravnike, so pred časom poslali prijavo na zdravniško zbornico in stroko pozvali, da naj pove svoje mnenje. Razširjen strokovni kolegij zbornice je ugotovil, da je v Mariboru delo potekalo na nedopusten način. Po neuradnih podatkih je dnevno odpadlo tudi do 15 operacij. Zdaj so razmere po besedah predsednika zdravniške zbornice Andreja Možine »izjemno optimalne«, pa čeprav so še vedno bistveno oddaljeni od ciljne številke 40 anesteziologov. »Skoraj vse točke so odkljukane. Zavladalo je pozitivno vzdušje,« je bil po včerajšnjem sestanku v Mariboru zadovoljen Možina.

Pomanjkanje bo do nadaljnjega mililo 11 specialistov, ki delajo v Slovenj Gradcu, Celju, Brežicah in Murski Soboti. Z UKC Maribor so sklenili podjemne pogodbe za opravljanje popoldanskega dela. V Maribor naj bi prihajali dežurat dvakrat na mesec. S to kratkoročno prehodno rešitvijo se strinjajo tudi na ministrstvu za zdravje. Če bo Pivcu uspelo prepričati še vsaj devet specialistov iz Ljubljane, da bi hodili v prostem času delat v Maribor, bi lahko klinični center začel normalno izvajati svoj program in operacije ne bi več odpadale.

Možini pa se včeraj ni uspelo pogovoriti s specializanti, ki so bili v preteklosti prisiljeni izvajati posege brez neposrednega strokovnega nadzora. »Njihovi mentorji so zavezani, da je varno delo na prvem mestu,« je povedal Možina. »Vsi smo sprejeli dejstvo, da se držimo strokovnih priporočil – minimalnih standardov, strokovni organ pa bo moral sprejeti dolgoročni program dela.« Po besedah Možine kadrovska stiska v Mariboru izhaja iz obdobja 2003–2010, ko je bolnišnica pod vodstvom Pivca prijavljala premalo potreb po specializantih. Zdaj jih je v Mariboru 31, veliko jih je diplomantov mariborske medicinske fakultete. Ta čas UKC Maribor z razpisom išče dva specialista anesteziologa, direktor pa ima tudi podporo ministrstva za »uvoz« štirih zdravnikov iz tujine.

Zdravnikov manjka še marsikje

UKC Maribor so letos sicer zapustili trije anesteziologi, ki so odšli v tujino. V zadnjih dneh so predstavniki zdravništva in civilne družbe opozarjali, da zdravniki niso odhajali le iz UKC Maribor, ampak tudi drugih bolnišnic. Med drugim so izpostavljali oddelek za maksilofacialno in oralno kirurgijo UKC Ljubljana, kjer sta nedavno odpoved dala dva zdravnika specialista. Kot pojasnjujejo v največji bolnišnici, pa bodo na tem oddelku redno zaposlili specializanta, ki je medtem opravil specialistični izpit. V Združenju zdravstvenih zavodov ugotavljajo, da poleg anesteziologov v slovenskih bolnišnicah izrazito primanjkuje še revmatologov, rentgenologov, urologov, vse bolj se pomanjkanje čuti tudi pri ortopedih... Pomanjkanje zaposlenih v nekaterih strokah občutijo tudi bolniki, saj so na teh področjih dolge tudi čakalne dobe, je spomnil direktor združenja Metod Mezek.