Nacionalni fronti (FN) v drugem krogu regionalnih volitev ni uspelo osvojiti nobene od 13 regij, čeprav je po prvem vodila v šestih. Vladajoči socialisti, ki so v zadnjih petih letih vladali v vseh regijah razen v Alzaciji, naj bi odslej vladali v vsaj 6 regijah, združena desnica pa v vsaj v 6. To pomeni, da desnica nima tako velikega uspeha, kot ga je imela v opoziciji Socialistična stranka, ko je na regionalni volitvah leta 2010 osvojila 21 od tedanjih 22 regij. To je slabo za voditelja združene desnice Nicolasa Sarkozyja, ki kot Marine Le Pen misli predvsem na predsedniške volitve leta 2017. Včerajšnji drugi krog, v katerem so nastopile liste, ki so v prvem dobile vsaj 10 odstotkov, je bil izjemno razburljiv, saj so bili socialisti, združena desnica in Nacionalna fronta skoraj povsod precej izenačeni.

Združeno proti Nacionalni fronti

V 10 od 13 regij je prišlo do trobojev, v eni do četveroboja. Izjemno zanimivo je bilo zlasti v obeh dvobojih, v najsevernejši regiji in na jugu ob Azurni obali, kjer so se po prvem krogu, v katerem je v obeh regijah z več kot 40 odstotki zmagala lista Marine Le Pen in njene nečakinje Marion Maréchal Le Pen, socialisti v imenu »republikanske fronte« povsem umaknili in podprli desnico. S tem so v obeh regijah omogočili zmago desnici in preprečili, da bi FN osvojila absolutno večino. Tista lista namreč, ki zmaga v drugem krogu, dobi četrtino dodatnih sedežev v regionalni skupščini in zato lahko osvoji absolutno večino že, če dobi na primer v troboju 35 odstotkov glasov. V obeh omenjenih regijah pa je bil poraz tete in nečakinje toliko hujši, ker so se proti Nacionalni fronti mobilizirali tudi volilci, ki se niso udeležili prvega kroga volitev.

Izjemno zanimivo in celo dramatično je bilo v najvzhodnejši regiji Alzacija-Šampanja-Ardeni-Lorena, kjer vodja socialistične liste, ki je po prvem krogu prejel komaj 16 odstotkov glasov, ni hotel ubogati vodstva Socialistične stranke in se umakniti. To bi bilo nujno zato, ker je v tej regiji FN v prvem krogu s 36 odstotki zmagala, in sicer pod vodstvom 34-letnega Floriana Phillipota, ki je gej in desna roka Le Penove. Vendar so se tudi v tej vzhodni regiji včeraj mobilizirali nasprotniki FN in Phillipot je podobno kot Marine Le Pen na severu dobil skoraj enako število glasov kot v prvem krogu.

Regije nimajo veliko moči

Na neuspeh FN v drugem krogu je gotovo vplivala razmeroma visoka volilna udeležba, ki je bila 58,5-odstotna, torej skoraj petino višja kot v prvem krogu. Zaradi stagnacije list FN iz prvega v drugi krog je očitno, da so se mobilizirali volilci, ki so hoteli ustaviti skrajno desnico. Sploh je FN lahko v prvem krogu v vsej Franciji dobila 28 odstotkov glasov zato, ker se volitev ni udeležila polovica Francozov, torej je realna moč FN 14 odstotkov. Na predsedniških volitvah, kjer je udeležba 80-odstotna, bo Le Penova težko dobila toliko odstotkov. Res je, da je FN od leta 2011, ko je vodenje stranke prevzela Marine Le Pen, za približno dvakrat povečala število svojih volilcev, a res je tudi, da še vedno večina Francozov zavrača FN.

Omeniti še velja, da regije, katerih število se je predlani zmanjšalo z 22 na 13, nimajo veliko moči in pristojnosti. Upravljajo samo odstotek francoskega BDP, to je vsega skupaj 27 milijard evrov. Pomembne so le pri upravljanju srednjih šol in nekaj malega pri prometu. FN bi, če bi zmagala v kakšni regiji, najbrž zmanjšala pomoč nekaterim društvom. Morda bi v šolskih jedilnicah dijaki morali jesti svinjino, vsekakor pa bi bilo v srednjih šolah konec boja proti rasizmu. Učbeniki bi bili cenzurirani, ker naj bi podpirali teorijo spola. Predvsem pa bi FN poskušala dajati videz, da zna vladati, čeprav ob majhnih pristojnostih regij ne bi zares prevzela večje odgovornosti in zato ne bi tvegala.