Slab teden pred iztekom roka za prijavo na razpis Prva zaposlitev na področju vzgoje in izobraževanja, na podlagi katerega naj bi redno zaposlitev našlo tristo mladih neizkušenih učiteljev, je bilo na oglasni deski zavoda za zaposlovanje objavljenih skupaj skromnih osem takšnih delovnih mest. Konec prejšnjega tedna smo našteli tri oglase, med njimi oglas za učitelja slovenščine na Osnovni šoli Livada v Izoli. »Po naključju imamo učiteljico, ki se namerava jeseni prihodnje leto upokojiti in je pripravljena prevzeti mentorstvo,« pojasnjuje ravnateljica Maja Cetin.

Čeprav imajo s kandidati že dogovorjene razgovore, Cetinova dopušča možnost, da se na koncu na razpis ne bodo prijavili. »Razgovore bova vodili skupaj z učiteljico, ki naj bi prevzela mentorstvo, in če naju oziroma še posebej nje noben kandidat ne bo prepričal, bomo pač počakali na njeno upokojitev in takrat izvedli običajni razpis.« Ravnateljica še dodaja, da se jim takšen razpis vsekakor ne zdi korekten do tistih, ki so strokovni izpit opravili, pogosto na podlagi volonterskega pripravništva. »Vprašanje, ki se postavlja kar samo, je, ali ne bi z običajnim razpisom pravzaprav dobili ustreznejšega kadra.«

Neuspešno streljanje na slepo

Sanja Berend, magistrica slovenistike iz Dobove, ki sicer ustreza vsem pogojem razpisa (je mlajša od 30 let in nima dovolj delovnih izkušenj za opravljanje strokovnega izpita), je že takoj po oktobrskih informativnih dnevih poslala prošnje z življenjepisom vsem osnovnim in srednjim šolam v širši regiji. Tako so kandidatom tudi svetovali na ministrstvu. »Veliko se mi jih ni oglasilo, drugi so odpisali, da se na razpis ne bodo prijavili, saj da se nihče še leta ne bo upokojil. Eden od ravnateljev mi je celo rekel, da bo pravi čudež, če bom našla kakšno šolo, ki se bo prijavila na ta razpis. Drugi me je poklical na razgovor in dejal, da se pri njih ena od učiteljic upokojuje že zdaj, torej prekmalu, ko je na ministrstvu vprašal, ali me lahko zaposli na klasično delovno mesto, pa so ga zavrnili.« Če se je katera od šol prijavila na razpis, je bila zaposlitev po njenem dogovorjena vnaprej.

Sanja, ki je študij končala s povprečjem 9,8, prav zato, da bi si tako povečala zaposlitvene možnosti, se zdaj počuti povsem izigrano. Ministrstvo klasičnih pripravništev ne namerava več razpisovati, čeprav ima po zakonu o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja dolžnost to storiti vsaj enkrat na leto. A klasične razpise bodo odslej očitno nadomeščali ta in podobni projekti.

Preveč kandidatov, premalo mest

Na vprašanje, ali s tem ne kršijo zakona, na ministrstvu ne ponujajo neposrednega odgovora – je pa ta zelo zgovoren. »Na podlagi analiz preteklih let se zavedamo dejstva, da vsi, ki bi se želeli zaposliti na področju vzgoje in izobraževanja, tega ne bodo mogli uresničiti, in vsem kandidatom za opravljanje pripravništva tega ne bo možno omogočiti. Usposabljanje za samostojno opravljanje vzgojno-izobraževalnega dela, do katerega po zaključku usposabljanja nikoli ne pride, ni smiselno.« Kot namreč ugotavljajo na ministrstvu, je kandidatov, ki bi se želeli zaposliti na področju vzgoje in izobraževanja, nekajkrat več, kot je prostih delovnih mest. Razlog za to je v pretežni meri »zelo povečan interes pri diplomantih nepedagoških študijskih programov«, kar pripisujejo tudi zmanjševanju zaposlovanja na drugih področjih trga dela.