Policisti v uniformah so svojo pot začeli v parku Tivoli in se okoli 10. ure ustavili pred vlado, kjer poteka osrednji del protesta. Policisti so opremljeni s piščalkami in transparenti, z napisi na katerih vladi sporočajo: »Dovolj nam je, mi bomo poskrbeli za varnost Slovenije, vi pa poskrbite za našo eksistenco«. Predsednik Sindikata policistov Slovenije (SPS) Zoran Petrovič pravi, da vlade naj ne bo strah, dokler so policisti tukaj, torej pred vlado, strah naj jo bo, ko jih tam ne bo več. Pričakuje, da bo premier Miro Cerar »zmogel pogum in prevzel del odgovornosti, ki si jo je naložil ob prevzemu svoje funkcije«. Predsednik Policijskega sindikata Slovenije (PSS) Radivoj Uroševič pa je poudaril, da policistov ni sram nositi uniforme, temveč jih je sram, ko pogledajo na svoje plačilne liste.

Svoje nezadovoljstvo nad potekom pogajanj bodo izrazili tudi pred parlamentom in finančnim ministrstvom.

»Javnosti in predvsem vladi želimo pokazati, da smo enotni in odločeni vztrajati pri uveljavitvi zapisanih zavez. Vladi bomo posredovali jasno sporočilo, da zaposleni v policiji in na ministrstvu za notranje zadeve ne bomo pristali na odlaganje obveznosti do nas in da smo v primeru zavlačevanja pogajalskega procesa pripravljeni tudi na resno zaostritev stavke,« je razloge za protestni shod pojasnil predsednik sindikata policistov Zoran Petrovič. Policisti, kot je znano, med drugim zahtevajo zvišanje plač na evropsko primerljivo raven in zagotovitev ustrezne delovne in varnostne opreme.

Po prekinitvi pogajanj so policisti s ponedeljkom stavko, ki traja že vse od 18. novembra, zaostrili z izločanjem dotrajane in neustrezne opreme. Za takšen stavkovni ukrep so se policisti odločili zato, ker je finančno ministrstvo prejšnjo sredo zavrnilo predlog pogajalske skupine, ki jo vodi notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar, in predlagalo, naj policija zahtevana sredstva, teh naj bi bilo po oceni vlade za okoli 90 milijonov evrov, poišče kar znotraj proračuna ministrstva, namenjenega materialnim stroškom.

Učinek domin

Predsednik vlade Miro Cerar je v torek dejal, da bo vladna pogajalska skupina nova izhodišča pripravila v prihodnjih dneh. Ob tem je znova prilil olja na ogenj, ko je ponovno poudaril, da stavka policistov v tem trenutku ni primerna in da »vodstvo sindikatov z zavajanjem lastnega članstva ne dela usluge nikomur«. Najverjetneje tudi v luči podobnih zahtev vojakov je Cerar tudi opozoril, da je varnostni element vsekakor pomemben, da pa »ne more priti do plazu ponovnih zahtev sindikatov in novih pogajanj«.

Možnost stavkovnega učinka domin smo na Dnevniku omenjali že ob napovedi stavke policistov. Nenazadnje zato, ker plačnega dogovora za leto 2016 ni podpisalo kar 14 od 40 reprezentativnih sindikatov; poleg nekaterih vojaških in policijskih med drugimi še Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides, Sindikat zdravnikov družinske medicine Slovenije Praktikum, Sindikat poklicnega gasilstva Slovenije in Konfederacija slovenskih sindikatov.

»Nedvomno je v zraku čutiti zahteve po izboljšanju položaja v javnem sektorju. Pri policistih so samo najbolj izražene, vendar pa imajo specifične zahteve tudi drugi sindikati,« ugotavlja predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj.

V Konfederaciji so sicer ob podpori stavki policistov opozorili, da so socialni konflikti v Sloveniji vse pogosteje posledica dejstva, da oblasti ne uresničijo zavez, h katerim se zavežejo v procesu pogajanj in sklenjenih dogovorov. Zato pričakujejo, da se bo število stavk v javnem sektorju povečevalo.

Vlada je že začela znova barantati

In res. Prvi signal, da se vlada ne namerava držati niti pravkar sklenjenih dogovorov, so v Konfederaciji po Štrukljevih besedah zaznali v torek, ko je vlada začela »barantati« pri dvigu plač okoli 8200 najslabše plačanim zaposlenim v javnem sektorju (čistilkam, voznikom, kuharjem, vratarjem in telefonistom) za en plačni razred. Po novembra podpisanem plačnem sporazumu bi se morala uskladitev izvesti s 1. januarjem, a je vlada predlagala zamik na maj 2016, s čimer bi prihodnje leto od skupno 1,3 milijona evrov privarčevala 300.000 evrov – kar je po oceni Konfederacije malenkost v primerjavi z večstomilijonskimi prihranki javnega sektorja v zadnjih letih.

Štruklja skrbi, da bo do podobnih »barantanj« prišlo tudi pri precej pomembnejših temah, zavezi o odpravi anomalij v plačnem sistemu in pri pogajanjih o plačah za leto 2017. »Sem vse prej kot optimist. Zdi se mi, da se bodo zapleti zgolj poglabljali,« ocenjuje Štrukelj.