Policisti so včeraj popoldan od ministrice za notranje zadeve Vesne Györkös Žnidar prejeli odgovor na njihove stavkovne zahteve. »Gradivo smo komaj dobil v roke, preučili ga bomo do ponedeljka, ko se sestanemo na pogajanjih,« je povedal predsednik Policijskega sindikata Slovenije Radivoj Uroševič. »Odgovorov vlade še ne morem komentirati. Kot kaže, se je vlada pripravljena pogovarjati. Ali bodo pogovori konstruktivni, pa bomo videli prihodnji teden.«

Ministrica: 90 milijonov za vse zahteve

Ministrici Györkös-Žnidarjevi je vlada na včerajšnji seji podelila mandat za nadaljnje vodenje pogajanj s policijskima sindikatoma, obenem pa je že potrdila tudi zaposlitev petdesetih novih policistov. Skupaj je tako novih zaposlitev že več kot tristo, je povedala ministrica. Za izpolnitev vseh zahtev policistov bi vlada sicer morala odšteti okrog devetdeset milijonov evrov, je ocenila. Za zdaj še ni mogla povedati, koliko je vlada dejansko pripravljena popustiti zahtevam. Ker denarja njeno ministrstvo nima, pa bo moralo ukrepe podpreti finančno ministrstvo.

Policisti zahtevajo za 26 do 35 odstotkov višje plače, kar bi jih po njihovih izračunih izenačilo s plačili, ki jih (v sorazmernih zneskih) prejemajo policisti v primerljivih državah EU. K temu se je vlada zavezala že v stavkovnih sporazumih iz let 2010 in 2012, vendar obljub ni izpolnila. Med drugim pa policisti zahtevajo še ureditev statusa policistov, ustrezno zaščito in opremo ter pravično ureditev potnih stroškov, je povedal Uroševič.

Minister za javno upravo Boris Koprivnikar je včeraj novinarjem dejal, da plačilo vseh zahtev ne bo mogoče, da pa je za leti 2016 in 2017 že predvidenih dodatnih 30 milijonov evrov za tehnično opremljenost policistov. Po Koprivnikarjevem mnenju položaj policistov v primerjavi z drugimi javnimi uslužbenci ni »katastrofalen, kot ga policijski sindikati prikazujejo«.

»Nismo zgolj uradniki«

Uroševič je sicer pojasnil, da policisti za zdaj zgolj protestirajo proti vladi, stavka pa se pri delu z državljani ne pozna. Gre za mehko obliko stavke, pri čemer policisti kvečjemu ne izrečejo kakšne kazni za prekršek, če zakon omogoča zgolj izrek ustnega opomina. Če bi stavko policisti zaostrili, pa bi lahko svoje aktivnosti omejili vse do zakonske meje, ki določa najnujnejše naloge, ki jih morajo policisti opravljati tudi med stavko. Gre denimo za golo varovanje življenj oziroma zagotavljanje varnosti države.

Policisti danes stavkajo že enajsti dan. Že prvi dan stavke je premier Miro Cerar dejal, da je stavka sramota in da gre za izsiljevanje. Policisti so od premierja zahtevali opravičilo.

V času stavke se je v policijskih vrstah skorajda zgodila tudi tragedija – oborožen moški je streljal na patruljo in enega od policistov ranil. V medsebojnem obstreljevanju je policija moškega ubila. Tudi to, pravijo v policijskem sindikatu, je dokaz, da policisti niso zgolj uradniki. »V zadnjih letih smo priča vse več napadom na policiste, ki so se za nekatere naše sodelavce žal tudi tragično končali,« sta v skupni izjavi zapisala Uroševič in predsednik drugega policijskega sindikata, Sindikata policistov Slovenije, Zoran Petrovič. ušk