Poskus Riada, da pod skupno streho spravi ideološko in strateško različne uporniške in protirežimske sile v Siriji je do zdaj najbolj ambiciozen poskus iskanja mirne rešitve državljanske vojne, v kateri je bilo do zdaj ubitih četrt milijona ljudi, 12 milijonov pa jih je bilo prisiljenih zapustiti domove. Večina predstavnikov oboroženih skupin in političnih organizacij je v Riad prispela včeraj v močno zastražen hotel, kjer se bo danes začelo njihovo srečanje in iz katerega so pred tem odslovili tudi vse novinarje. Savdski gostitelji so sprva povabili 65 predstavnikov štiriletnega upora proti sirskemu predsedniku Bašarju Al Asadu, seznam pa se je nato iz dneva v dan daljšal. Kljub temu na njem ni zastopnikov sirskih Kurdov, ki veljajo za najbolj organizirano vojaško vojaško skupino poleg Asadove vojske v Siriji. Povod naj bi bilo nezaupanje, ki ga uporniki na zahodu Sirije izražajo do glavne kurdske milice, ljudskih zaščitnih enot YPG, za katere trdijo, da sodelujejo z režimskimi silami, namesto da bi se bojevale proti njim.

Tudi če odmislimo skupine, ki veljajo za podaljšano roko Al Kaide, kakršna je fronta Al Nusra, oziroma izpostave Islamske države Sirije in Iraka, seznam udeležencev konference v Riadu ni konsolidirana opozicijska platforma. Kot ugotavlja za Reuters neimenovan zahodni diplomat, je videti »bolj kot seznam savdsko-turških želja«, zato tudi ne pričakuje kakšnega konstruktivnega rezultata srečanja. Savdska Arabija in Turčija sodita med glavne zunanje podpornike upora proti Asadu in ga izključujeta iz kakršnih koli poskusov za umiritev tamkajšnje vojne in posledično milijonskega begunskega vala.

Tranzicija brez Asada

Glavno vlogo na dvodnevnih pogovorih naj bi vendarle imela opozicijska sirska nacionalna koalicija (SNC) s sedežem v eksilu v Istanbulu. Njen predstavnik Hadi Al Bahra med drugim poudarja, da gre za prvi sestanek, na katerem bo zbrana vsa politična in oborožena sirska opozicija, njegov cilj pa je najti soglasje o ohlapno že dogovorjenih smernicah za pogajanje z vlado v Damasku o prihodnosti države. Nagam Al Gadri, drugi predstavnik SNC, je pri tem dodal, da od zahteve o odhodu Asada takoj po imenovanju tranzicijske vlade ni odstopanja. »Isto minuto, ko se bo začelo tranzicijsko obdobje, mora Asad oditi,« je poudaril. Ker nekatere zahodne države, ki so leta 2011 dosledno zahtevale odstop Asada, zdaj mehčajo svoja stališča in ga celo vidijo v tranzicijskem prehodu, je Gadri prepričan, da s tem pošiljajo nejasno sporočilo Sircem in poglabljajo razdore med tamkajšnjo opozicijo. »Mi vemo, kaj hočemo, nekatere države pa vedo, kaj želijo od Sirije,« ugotavlja. Sirska vlada za zdaj zavrača kakršno koli tranzicijsko vlado, postavljeno od zunaj, in zatrjuje, da o tem lahko odločajo le Sirci sami. Skupna opozicijska platforma bi jo lahko prisilila k sprejemanju predlogov, ki so jih okvirno oblikovale države, vpletene v iskanje mirne rešitve na dunajskem sestanku, in naj bi jih konkretizirale prihodnji teden v New Yorku. de