Potem ko je Rusija včeraj objavila »neizpodbitne dokaze« o nezakoniti trgovini z nafto med Turčijo in IS v Siriji, je Turčija danes vrnila udarec: predsednik Recep Tayyip Erdogan, za katerega Rusija trdi, da je z družino tudi sam vpleten v nezakonite posle, sedaj trdi, da ima dokaze o vpletenosti Rusije v prodajo te iste nafte, tihotapljene iz Sirije. »V rokah imamo dokaze. Razkrili jih bomo svetu,« je napovedal turški predsednik ter kot nemoralne znova zavrnil obtožbe Moskve, da so on in njegova družina vpleteni v to trgovino. Poudaril je, da mora Rusija trditve dokazati, če pa ji bo to uspelo, je napovedal odstop, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Putin: Večkrat bodo obžalovali svoje dejanje

V tradicionalnem letnem nagovoru v Moskvi pa je ruski predsednik Vladimir Putin opozoril, da Rusija ne bo pozabila nedavne sestrelitve vojaškega letala, kakor tudi ne bodo pozabili turškega sodelovanja s teroristi. »Vemo, kdo v Turčiji služi in dovoljuje teroristom, da kujejo dobiček z ukradeno sirsko nafto. Verjetno le Alah ve, zakaj so to storili, in se je odločil, da bo turško elito kaznoval s tem, da ji je vzel modrost in razum,« je bil Putin znova kritičen do Ankare. »S tem denarjem teroristi novačijo borce, kupujejo orožje in organizirajo teroristične napade na naše državljane ter državljane Francije, Libanona, Malija in drugih držav,« je izpostavil. Napovedal je, da bo Turčija »več kot le enkrat« obžalovala to, kar je storila ter da se tisti, ki mislijo, da se bo ustavila pri gospodarskih sankcijah, močno motijo. »Ne bomo šli v vojno, a če kdo misli, da jo bodo tisti, ki so zagrešili ta vojni zločin, odnesli le z ukrepi, ki zadevajo njihove paradižnike ali omejitve v gradbeništvu, se motijo. Obžalovali bodo svoje dejanje,« je bil oster. Zaostritev odnosov se odraža tudi na energetskem področju, saj sta državi prekinili pogovore o izgradnji plinovoda Turški tok, alternative propadlemu Južnemu toku.

Vladimir Putin med letnim govorom, ki se ga je v Kremlju udeležilo okoli tisoč povabljenih - poslanci, člani vlade, predsednika vrhovnega in ustavnega sodišča, visoki predstavniki lokalnih oblasti, verski predstavniki ter predstavniki nekaterih medijev. (Foto: Reuters)

Rusija zaenkrat pozna tri glavne tihotapske poti nafte iz Sirije v Turčijo, je včeraj povedal namestnik ruskega obrambnega ministra Anatolij Antonov. »Predstavljamo zgolj nekaj dejstev, ki potrjujejo, da tam deluje celotna skupina banditov in predstavnikov turške elite, ki svojim sosedom kradejo nafto.« Velike količine nafte naj bi v Turčijo prispele prek »živega naftnega cevovoda«, ustvarjenega z na tisoče tovornjaki z nafto, namestnika ministra povzema ruski portal Russia Today (RT).

Erdogan že večkrat zanikal očitke in v primeru dokazov napovedal odstop

Turčija je po besedah Antonova glavni kupec iz Iraka in Sirije pretihotapljene nafte, pri tem pa sodeluje tudi turški vrh, vključno s predsednikom Erdoganom in njegovo družino. Ta je navedbe že večkrat kategorično zanikal in napovedal odstop, če bi mu jih dokazali. »Nikogar na Zahodu ne zanima, da je predsednikov sin na čelu enega največjih energetskih podjetij, zet pa minister za energetiko. Kakšen čudovit družinski posel je to,« je bil včeraj ciničen Antonov.

Na fotografiji, ki jo je včeraj predstavilo rusko obrambno ministrstvo, je sirsko-turška meja, prek katere naj bi tihotapili nafto. (Foto: Reuters)

Dohodek Islamske države od pretihotapljene nafte se je od 30. septembra, ko se je Rusija priključila protiteroristični operaciji v Siriji, znatno zmanjšal, trdijo Rusi »Sprva so služili tri milijone dolarjev na dan, po dveh mesecih ruskih napadov pa 1,5 milijona dnevno,« je povedal general podpolkovnik Sergej Rudskoj iz generalštaba ruske vojske.

Dostavljali naj bi tudi strelivo in urili borce

Vodja ruskega nadzornega centra za nacionalno obrambo Mihail Mizincev je medtem povedal, da je v Sirijo v minulem tednu iz Turčije prišlo kar 2000 borcev, več kot 120 ton streliva in kakih 250 vozil. V Moskvi trdijo, da gre za pomoč IS in Fronti al Nusra. Napovedal je še, da bodo prihodnji teden medijem razkrili podatke o tem, kako se v Turčiji urijo sirski borci.

Na tiskovni konferenci v Moskvi so predstavniki obrambnega ministrstva včeraj predstavili še nekaj fotografij s tovornjaki z nafto (šlo naj bi za satelitske posnetke, ki kažejo nalaganje nafte na tovornjake na območju IS, ki nato prečkajo mejo v Turčijo), posnetke napadov na postojanke IS, kjer naj bi hranili nafto, ter natančne načrte tihotapskih poti. Več dokazov in informacij naj bi v prihajajočih dneh objavili še na spletni strani ministrstva.

Odnosi med Rusijo in Turčijo so se dodatno zaostrili prejšnji teden, ko je turška vojska zaradi domnevne kršitve zračnega prostora sestrelila rusko vojaško letalo.