Združene države ocenjujejo, da je Islamska država oblikovala posebno skupino za izdelovanje kemičnega orožja in da je doslej v Iraku in Siriji najmanj štirikrat uporabila iperit, ki je prepovedan s konvencijo o kemičnem orožju. BBC je tudi poročal, da so njegovi novinarji na turško-sirski meji videli dokaze uporabe iperita, ki povzroča značilne opekline oziroma mehurje na koži.

Trditve, da Islamska država ali IS uporablja kemično orožje, so se pojavljale že prej, skupaj z obtožbami, da to počneta tudi sirski režim in uporniki. Avgusta so denimo ameriški predstavniki sicer neuradno obtožili Islamsko državo, da je iperit uporabila v napadu na kurdske sile, oktobra lani pa so ji enako očitali iraški vojaki.

Vendar so doslej prevladovale ocene, da je skrajna skupina uporabila sirsko ali iraško kemično orožje. Uporaba iraškega je sicer zelo malo verjetna, glede na to, da ZDA v več kot desetih letih okupacije države niso uspele najti nobenih dokazov o obstoju orožja za množično uničevanje, čeprav so šle v vojno prav zaradi domnev, da ga Sadam Husein ima. Sirija pa se je orožju za množično uničevanje javno odpovedala leta 2013, ko je Al Asadov režim po začetku upora priznal, da ga ima v lasti in se znašel pod pritiskom zaradi domnevne uporabe sarina. Pod grožnjo ameriških napadov je sledil dogovor pod pokroviteljstvom OZN o njegovem uničenju, na kar so ga odpeljali iz države in ga uničili na odprtem morju.

Nekateri mednarodni inšpektorji za nadzor odvoza in uničenja sirskega kemičnega orožja so kasneje trdili, da so jih opetnajstili in da je Bašarju Al Asadu uspelo obdržati večje količine iperita. Vseeno obveščevalne službe zdaj sodijo, da iperit Islamske države očitno ni iz sirskega arzenala, ampak ga Islamska država proizvaja sama. »Ocenjujemo, da imajo majhno aktivno celico za raziskovanje kemičnega orožja in da se trudijo pri tem postati še boljši,« je neimenovani predstavnik ameriške vlade povedal BBC. Izdelava naj ne bi bila prezahtevna, ker so postopki dostopni tudi po spletu, do ustreznih kemikalij pa tudi ni težko priti. Islamska država naj bi iperit uporabljala v obliki praha in z njim polnila eksplozivna sredstva.