Družba Lipica turizem naj bi šla v likvidacijo, njeno gostinsko-hotelirsko dejavnost pa namerava vlada ponovno prenesti pod Kobilarno Lipica (tam je bila do leta 2007, do ustanovitve družbe Lipica Turizem) in jo iz javnega zavoda preoblikovati v javni gospodarski zavod, kakršen je protokolarni objekt Brdo pri Kranju. Takšen scenarij, ki ga je pripravilo gospodarsko ministrstvo, je dobil soglasje koalicijskih strank, tudi SD, ki jo vodi kmetijski minister Dejan Židan, v čigar pristojnosti je Lipica. A ne bo več dolgo tako, saj naj bi skrb zanjo z organizacijskimi spremembami prevzelo ministrstvo za gospodarstvo, kar pomeni, da bo prvi lipicanec namesto Židana poslej gospodarski minister Zdravko Počivalšek, ki zagotavlja: »Lipica bo kot celota uspešna in bo slovenska!«

Minister Židan se bo rešil Lipice

Židan bo ta primat najverjetneje z veseljem prepustil kolegu, saj je imel z Lipico le težave, za katere pa je v veliki meri sam kriv. Vlado in državni zbor je namreč posilil s spremembami zakona o Kobilarni Lipica in z njimi javnemu zavodu prepovedal opravljati tržno dejavnost. Njegovo ministrstvo je spisalo tudi popolnoma neuporabno uredbo o razmejitvi nepremičnin v Lipici, na podlagi katere turističnih objektov ni bilo mogoče oddati v najem. Na Židanovem zelniku je zrasla tudi zamisel o prenosu družbe Lipica Turizem v upravljanje Slovenskemu državnemu holdingu, prav tako predlog o nerealnih 16.600 evrih mesečne najemnine za polovico hotela Maestoso in hiško za golf. Dokončni zlom lipiškega turizma je bil zaradi vsega naštetega neizogiben, vlada pa je pred ponovno (večno) dilemo, kaj storiti.

»Lipicanci so v dobrem stanju in negovani«

Po že utečeni praksi tudi Cerarjeva vlada odločitev o prihodnji organiziranosti Lipice sprejema na pamet in čez noč. Konjereja in turizem sta do leta 2007 že delovala pod skupno streho, vendar neuspešno, zdaj se takšna organiziranost vrača. Vlada namerava po zgledu Brda tudi v Lipici ustanoviti javni gospodarski zavod, čeprav je Brdo daleč od primera dobre prakse. Družbo Lipica Turizem bo poslala v likvidacijo, katere stroške bo plačal državni proračun oziroma davkoplačevalci. Koliko bo stala likvidacije, še ni znano, znano pa je, da bo treba poplačati delavce, zunanje upnike in dolgove do kobilarne, pod vprašajem je še vedno tudi 1,5 milijona evrov, kolikor je družbi Lipica Turizem leta 2010 za dokapitalizacijo namenila Pahorjeva vlada, računsko sodišče pa je ocenilo, da je bila to nedovoljena državna pomoč.

O načrtovanih vnovičnih spremembah organizacijske podobe Lipice je razpravljal tudi strokovni svet državne kobilarne. Njegov predsednik dr. Marjan Kosec opozarja, da je bila Kobilarna Lipica v preteklosti že organizirana na različne načine, da so bili nekateri od njih bolj posrečeni, drugi manj. Zato meni, da bi bilo treba pred tako pomembnimi odločitvami, kot je reorganizacija, natančno preučiti prakso iz preteklosti, da ne bi ponavljali istih napak. »Ni namreč nujno, da so hitre odločitve tudi najboljše,« poudarja Kosec.«