»S Turčijo se ne nameravamo bojevati, naš odnos do turškega naroda se ni spremenil,« je dejal ruski zunanji minister Sergej Lavrov in dodal, da je bilo dejanje najverjetneje načrtovana provokacija.

Rusija bo zaradi sestrelitve letala prekinila vojaške kontakte s Turčijo, dodatno pa bodo poostrili varnost v njihovi letalski bazi v Siriji. Pri vsaki zračni operaciji bodo namreč bombnike v zraku varovali ruski lovci, ob obali Latakije pa bo patruljirala raketna križarka Moskva. »Uničili bomo vsako potencialno nevarno tarčo,« je opozoril generalpodpolkovnik Sergej Rudskoj.

Poleg tega bo Rusija v zračni bazi Hmeimim v Siriji namestila rakete S-300 in S-400, sta danes napovedala ruski predsednik Vladimir Putin in obrambni minister Sergej Šojgu. Raketni sistem S-400 je ruski protiletalski sistem z dolgim dosegom, ki se uporablja tudi proti manevrirnim in balističnim raketam. »V Siriji bomo v naši zračni bazi namestili protiletalski sistem S-300; upam, da bo to, skupaj z drugimi ukrepi, ki ji sprejemamo, zadostovalo za varnost preletov,« je povedal ruski predsednik.

Navigator letala že na varnem, pilot in marinec mrtva

»Pilot se je poškodoval med pristajanjem, na tleh pa so ga barbarsko pokončali džihadisti, navigatorju pa je uspelo pobegniti,« je Aleksander Orlov povedal za radio Europe 1. Ruski obrambni minister Šojgu je dodal, da je reševalna operacija trajala vso noč. Navigatorja so rešile ruske in sirske sile, a na račun ruskega marinca, ki je bil ubit v strelskem napadu na reševalni helikopter. »Med reševalno operacijo je bil eden od naših helikopterjev napaden pri čemer je bil ubit en marinec,« je pojasnil generalpodpolkovnik Sergej Rudskoj.

Rešeni navigator Konstantin Murahtin je za medije že zatrdil, da med letom s pilotom nista prejela nobenega opozorila s turške strani: »Ne po radiu niti kako drugače. Zato sva tudi nadaljevala z začrtano smerjo leta. Zavedati se morate, da se hitrost bombnika, s katerim sva letela, nikakor ne more primerjati s hitrostjo leta turškega F-16, ki naju je sestrelilo. Turški pilot bi naju z lahkoto dohitel in nakazal naj skreneva s smeri. Tega niso storili. Raketa je zadela zadnji del najinega letala popolnoma nepričakovano. Nisva je pravočasno opazila, tako da se ji nisva mogla izogniti,« je pojasnil Murahtin.

Včeraj preminulemu pilotu bodo podelili posmrtno najvišje možno priznanje za junaka Ruske federacije, medaljo pa bo prejel tudi preživeli pilot.

Sestrelitev ruskega letala bi lahko imela za Turčijo številne posledice tudi na gospodarskem področju, turška podjetja bi namreč lahko izgubila tržne deleže na ruskem trgu, je opozoril ruski premier Dmitrij Medvedjev. Predsednik Vladimir Putin se z gospodarstvom ni pretirano ukvarjal, ampak je incident opisal kot »nož v hrbet« s strani »terorističnih pomagačev«. »Težava ni v sami tragediji, ki se je zgodila včeraj, ampak je veliko globlja. Vidimo, in ne samo mi, temveč ves svet, da sedanje turške oblasti izvajajo takšno notranjo politiko, ki podpira islamizacijo v državi,« je bil oster in dodal, da je prav, da svoje ljudi opozorijo pred nevarnostmi potovanja v Turčijo.

Strmoglavljenje ruskega vojaškega letala. (Foto: Reuters)

Turčija še vedno vztraja, da je pred sestrelitvijo pilota desetkrat opozorila na kršenje zračnega prostora. »Po najboljših močeh smo se trudili izogniti včerajšnjemu incidentu, a morate spoštovati našo pravico do branjenja meja,« je v govoru opozoril turški predsednik Recep Tayyip Erdogan in poudaril, da v času sestrelitve turške sile niso vedele, da je letalo rusko. Danes je dodal, da je glavnina sestreljenega letala padla na sirsko stran, deli pa na turško, pri čemer sta bila poškodovana dva turška državljana. »Dokazi so jasni: dve letali sta se približevali naši meji, opozorili smo ju, da sta preblizu. Podatki kažejo, da je vsaj eno večkrat preletelo naš zračni prostor in da je to naredilo zavestno,« je opisal eden od predstavnikov turških oblasti.

Ameriški predstavnik: Rusko letalo je bilo v turškem zračnem prostoru le nekaj sekund

Iz ZDA pa so danes sporočili, da je Turčija letalo sestrelila, ko se je to nahajalo v sirskem zračnem prostoru, a je pred tem za kratek čas (šlo naj bi zgolj za nekaj sekund) vstopilo v turški zračni prostor. Do te ocene so prišli na osnovi meritev infrardeče energije, ki jo je oddalo letalo. Rusija je medtem objavila posnetek, iz katerega naj bi bilo razvidno, da rusko letalo Su-24 niti v enem trenutku ni zapustilo sirskega zračnega prostora ter da je bilo tarča napada, medtem ko je izvajalo legitimne manevre nad Sirijo.

Včeraj zvečer se je pred turškim veleposlaništvom v Moskvi zbralo (po podatkih RT) več sto ljudi, ki so ostro obsodili sestrelitev letala. V rokah so nosili transparente »Pozabite na ruske turiste«, »Turčija je zaveznik IS«, pa »Zarili ste nam nož v hrbet«. Turškega veleposlanika so pozivali, naj pride ven iz stavbe in jim razloži, kaj se je zgodilo, a ga ni bilo.