Čeprav so že identificirani napadalci razen domnevnega Sirca z balkanske begunske poti francoski državljani, sledi organiziranja pariškega pokola vodijo proti Islamski državi skozi Belgijo in po zadnjih ugotovitvah preiskovalcev menda tudi Nemčijo. V bližini Aachna ob meji z Belgijo je namreč tamkajšnja policija aretirala sedem ljudi, ki jih povezuje z osmerico neposrednih napadalcev, med njimi pa ni Salaha Abdeslama, ki naj bi se edini izmaknil policiji oziroma se ni razstrelil in je za njim razpisana mednarodna tiralica. Salaha, čigar mlajši brat se je v petek razstrelil pri kavarni na pariškem bulvarju Voltaire, so pred tem že neuspešno iskali v bruseljskem okrožju Molenbeek s pretežno muslimanskim prebivalstvom. Prijeli so tudi tretjega brata Mohameda, a so ga v ponedeljek že izpustili, včeraj pa je na francoski televiziji Salaha pozval, naj se preda, in zagotovil, da ni bil vpleten v dejavnost obeh bratov. Preiskovalci domnevajo, da je prav Salah najel avtomobila z belgijskimi registracijami, ki so ju uporabili napadalci, ki naj bi v Parizu tudi najeli stanovanje, v katerem so odkrili material za pripravo eksplozivnih pasov.

Po pisanju francoskih medijev je francoski policiji uspelo odkriti identiteto moškega z zvočnega posnetka Islamske države, na katerem je prevzela odgovornost za pariški napad. Šlo naj bi za še enega francoskega mudžahida Fabiena Claina. Francoski premier Manuel Valls je medtem včeraj dejal, da število vpletenih v organizacijo koordiniranega pokola na šestih krajih glavnega mesta ostaja neznanka, zato je preiskava osredotočena na možnost, da so sokrivci tako v Franciji kot Belgiji. Zaradi mogočega novega napada oziroma dodatne varnosti prebivalcev so po vsej državi mobilizirali 115.000 policistov in vojakov.

Dvomljiv potni list

V minulih dneh je bila odmevna tudi najdba potnega lista v bližini trupla enega od samomorilskih napadalcev, ki naj bi dokazoval, da gre za sirskega državljana, registriranega med begunci na balkanski poti. Francoski mediji so včeraj poročali, da bi lahko pripadal pred meseci ubitemu vojaku sirskega režima Ahmedu Almuhamedu, rojenemu 10. septembra leta 1990 v Idlibu. Moškega s tem potnim listom so najprej registrirali na grškem Lezbosu, nato pa v Srbiji in Hrvaški, od koder je pot v prvi polovici oktobra nadaljeval prek Madžarske. Ali gre za pristen potni list, ni znano, saj so medtem iz Srbije poročali o drugem ponaredku z istimi podatki. Sledljivost napadalca, ki se je razstrelil v bližini stadiona, kjer je v petek potekala prijateljska nogometna tekma med Francijo in Nemčijo, so omogočili njegovi prstni odtisi, kdo je bil, pa ostaja neznanka. Nasprotniki sprejemanja beguncev z Bližnjega vzhoda, med njimi voditeljica francoske Nacionalne fronte Marie Le Pen, so na podlagi najdbe sirskega potnega lista glasno pozivali k zaprtju begunskih poti, ker da so med migranti dokazano tuji mudžahidi. Nemška vlada, ki (še) zagovarja njihov sprejem, je med drugim meni, da Islamska država z uporabo potnega lista morebiti namenoma ustvarja napetost ter politizira in radikalizira begunsko vprašanje v Evropi.