Trije ponudniki telekomunikacijskih storitev – Telekom Slovenija, Telekom Austria oziroma njena hčerinska družba v Sloveniji Simobil in Telemach – se potegujejo za nakup družbe Maxtel. Ta je eden od ključnih ponudnikov optičnih povezav v Ljubljani. Lastniki Maxtela bi od prodaje perspektivnega podjetja lahko iztržili okrog pet milijonov evrov, smo izvedeli neuradno.

Je Janko Jenko solastnik Maxtela?

Največji lastnik Maxtela s 69,60-odstotnim lastniškim deležem je švicarska družba Perano Consulting, direktor podjetja Robert Nikolić obvladuje 11,4-odstotnega, preostali pa predstavlja lastni družbeniški delež. Kdo stoji v ozadju švicarskega podjetja, uradno ni znano, po zatrjevanju naših virov pa naj bi bil med njimi tudi Janko Jenko, širši javnosti poznan kot nekdanji glavni kadrovik Državljanske liste (DL), sicer pa predstavnik države v nadzornem svetu družbe SIJ – Slovenska industrija jekla. V Maxtelu je bil zaposlen tudi Igor Maher, vidni član DL, v preteklosti nekaj dni minister za infrastrukturo. Spomnimo, da ga je s tega položaja odnesla afera s črno gradnjo.

Jenko se s telekomunikacijami uspešno ukvarja že vrsto let. Neposredne povezave z Maxtelom sodeč po javnih dostopnih podatkih nima več nikakršne. Več podatkov pa nakazuje, da je imel tudi v času, ko so v Maxtel lastniško vstopali tujci, v tem podjetju eno od ključnih vlog.

Že proti koncu leta 2004, ko je bil Nikolić imenovan za direktorja, je Jenko postal prokurist Maxtela. Njuno imenovanje sovpada z vstopom luksemburške družbe Malloru Ventures in gibraltarske družbe Quick Max Limited v lastništvo Maxtela. Ko se je v letih 2011 in 2012 v lastništvu Maxtela krepil Perano Consulting, je Jenko pridobil enoodstotni lastniški delež telekomunikacijskega podjetja in se do septembra 2012 obdržal na mestu prokurista. Novembra 2013 je enoodstotni lastniški delež Maxtela prodal. Kot je zatrdil Jenko, ni več lastnik Maxtela, ob prodaji deleža pa je plačal davek.

Dobičkonosno poslovanje

V Maxtelu so leta 2002 v optično omrežje povezali celotno območje Ljubljane z okolico in Kranja. Podjetje je specializirano za gradnjo lastnega optičnega omrežja, hkrati pa omrežje ponuja v zakup. Medtem ko je Maxtel leta 2005 dosegel 67.000 evrov prihodkov od prodaje, jih je lani ustvaril 1,2 milijona evrov. Pri tem je čisti dobiček znašal 247.000 evrov. Od vsote vseh sredstev v višini 2,6 milijona evrov je imel Maxtel konec lanskega leta dobro četrtino dolžniškega kapitala.

V Telekomu so pojasnili, da pozorno spremljajo dogajanje na slovenskem telekomunikacijskem trgu, o aktivnostih, ki se nanašajo bodisi na prodajo bodisi na nakup deležev v posameznih družbah, pa javnost obveščajo skladno s pravili, ki veljajo za družbe v prvi kotaciji na Ljubljanski borzi. Podoben odgovor smo prejeli od Simobila. Ta je kot del Skupine Telekom Austria zavezan strogim pravilom borznega poročanja. V Telemachu, ki je spomladi prevzel Tušmobil, sicer pa je v lasti ameriškega finančnega sklada KKR, na naša vprašanja niso odgovorili.