»Dokler ne ugotovimo vzroka strmoglavljenja, je najbolje ustaviti vse ruske polete v Egipt,« je danes predlagal vodja ruske varnostne službe FSB Aleksandr Bortnikov. Kaže, da ruska stran ni več povsem imuna na namige zahodnih strokovnjakov, da je letalo strmoglavilo zaradi plastičnega eksploziva, ki naj bi ga vkrcali na letalo zadnji hip. Ruski predsednik je še naročil vladi, naj poskrbi za varno vrnitev ruskih državljanov iz Egipta. Ker gre za 45.000 ljudi, med njimi pa je največ turistov, bo to zahteven logistični zalogaj. Kot prva je vse polete v Šarm el Šejk v sredo ustavila Velika Britanija, sledila je Irska, polete v to egiptovsko letovišče pa je nato odpovedalo več letalskih družb, med njimi tudi slovenska Adria Airways. Slovensko zunanje ministrstvo pa je odsvetovalo pot v Šarm el Šejk.

Ruski in britanski potniki v vrsti na letališču v Šarm el Šejku, kjer čakajo, da se bodo lahko odpravili domov. (Foto: Reuters)

Velika Britanija je v skladu z napovedmi začela evakuacijo turistov iz priljubljenega egiptovskega letovišča Šarm el Šejk. Ti so tam ostali ujeti, po tem ko so v sredo prekinili letalske po vezave med Otokom in Sinajem. A ker so egiptovske oblasti od 20 načrtovanih izrednih letov britanskih družb 12 zavrnile, iz letovišča niso mogli odpeljati vseh. Egipt je svojo odločitev utemeljil s tem, da so Britanci iz varnostnih razlogov sklenili, da potnikom na letala dovolijo le z ročno prtljago, ostalo prtljago pa naj bi za njimi pripeljali kasneje s posebnimi letali. Egipčani pravijo, da na letališču v Šarm el Šejku ne morejo skladiščiti 120 ton prtljage Britancev, ki bi odšli domov.

Bombo naj bi podtaknili med prtljago

V Rusiji sicer vztrajajo, da še vedno ni nikakršnih dokazov, da je vzrok strmoglavljenja teroristični napad, zato to tudi naj ne bi bil razlog za ustavitev poletov. V Kremlju ponavljajo, da je vendarle še prezgodaj govoriti o različnih vzrokih strmoglavljenja, ter da morajo strokovnjaki preučiti vse možne teorije strmoglavljenja – vključujoč možnost tehnične napake. Da je prehitro govoriti o podtaknjeni bombi, se strinjajo tudi v Egiptu. Malce drugačno stališče imajo v ZDA in Veliki Britaniji, kjer so že v torek javno razmišljali o tej možnosti, danes pa naj bi britanski preiskovalci na osnovi obveščevalnih podatkov (prestrežene komunikacije med skrajneži na Sinaju) ugotovili, da je rusko letalo strmoglavilo zaradi bombe, ki so jo teroristi pred vzletom skrili v prostoru za prtljago. Do konca uradne preiskave pa dopuščajo možnost mehanske napake kot vzrok strmoglavljenja.

Je pa v petek zvečer v javnost prišla neuradna informacija neimenovanega vira, blizu preiskavi, da je analiza zapisovalnika podatkov o letu in snemalnika zvoka v pilotski kabini pokazala, da je bilo vse normalno do 24. minute po vzletu, ko sta ob skrinjici prenehali delovati, kar nakazuje na »zelo nenadno eksplozivno dekompresijo«. Podatki »močno podpirajo« teorijo o bombi na krovu letala, je povedal vir. Drugi vir pa je za AFP povedal, da je analiza črne skrinjice, ki beleži podatke o letu, pokazala, da je bilo »vse normalno med letom, absolutno normalno, nato pa nenadoma ni bilo nič«.

V Rusijo je danes prispelo tretje letalo s posmrtnimi ostanki žrtev nesreče; po podatkih ruskega ministrstva za zdravje pa jim je doslej uspelo identificirati 58 trupel. Razbitine letala je po sinajski puščavi razmetalo na območju 32 kvadratnih kilometrov, delo preiskovalcev pa dodatno otežujejo peščene nevihte. Sicer so v dneh po sobotni tragediji preiskovalci vzeli vzorce prtljage, peska in vseh drugih elementov, ki bi lahko vsebovali sledi eksplozije. »Če je bil na letalu eksploziv, bomo to lahko potrdili,« so prepričani ruski preiskovalci.