Vzrok najhujše ruske letalske nesreče še ni znan, ga pa z analizo črne skrinjice iščejo tako egiptovski preiskovalci kot tudi njihovi kolegi iz Rusije, Francije, Irske in preiskovalci družbe Airbus. Aleksander Neradko, vodja ruske agencije za letalski promet, je včeraj potrdil, da je letalo razpadlo že v zraku, a da zaključkov o vzroku strmoglavljenja tako zgodaj še ne morejo narediti. Čeprav je veja džihadistične skupine Islamska država (IS) že v soboto prek twitterja prevzela odgovornost za strmoglavljenje letala, pa sta tako Egipt kot Rusija zavrnili njihove trditve – ko je letalo 23 minut po vzletu izginilo z radarja, je namreč letelo na višini 9000 metrov, skrajneži pa nimajo ustreznega orožja za takšno sestrelitev. Čeprav strokovnjaki teh navedb ne morejo popolnoma izločiti – na letalu bi lahko bila tudi bomba - pa vendarle predvidevajo, da je bil vzrok nesreče človeška ali tehnična napaka.

»Letalo v zraku ne bi moglo razpasti zgolj zaradi tehnične ali človeške napake«

Ruske oblasti so lastnici letala, letalski družbi Kogalimavija, že v nedeljo ukazale, naj varnostno preveri vse svoje airbuse 321. Na današnji tiskovni konferenci pa so v družbi zatrdili, da letalo v zraku ne bi moglo razpasti zgolj zaradi tehnične ali človeške napake, po njihovem tako ostajata edini možnosti, da je letalo strmoglavilo zaradi zunanjega »fizičnega ali mehanskega dejavnika«, kar je pojasnil direktor družbe Aleksander Snagovski. Pojasnili so še, da so oba motorja letala v Moskvi nazadnje pregledali 26. oktobra, da mehaniki niso odkrili nobenih težav, ter da je bilo letalo v odličnem tehničnem stanju.

Reuters medtem navaja vir s podatki preliminarne analize črne skrinje. Vir trdi, da ruskega letala ni zadel predmet od zunaj, pravi pa tudi, da pilot ni izvedel klica v sili, preden je letalo izginilo z radarja.

(Foto: Reuters)

V trenutkih pred strmoglavljenjem letalo popolnoma brez nadzora

Letalo je bilo po besedah predstavnikov družbe v sekundah pred strmoglavljenjem popolnoma izven nadzora: izgubilo je hitrost in začelo hitro padati. »Preden je airbus začel padati, je najverjetneje utrpel znatno škodo na svoji konstrukciji, ki mu je onemogočila letenje. (...) Posadka je popolnoma izgubila nadzor nad letalom, kar pojasnjuje, zakaj ni bilo nobenih poskusov, da bi vzpostavili stik in poročali o izrednih razmerah na letalu,« je pojasnil predstavnik družbe Andrej Averjanov.

Pojavili pa so se še podatki, da v družbi Kogalimavija svojim zaposlenim že dva meseca niso izplačali plač, kar je potrdila ruska delovna inšpekcija.

(Foto: Reuters)

Ruski premier Dmitrij Medvedjev je danes pozval k temeljiti preiskavi nesreče: »Ključna naloga je natančno ugotoviti, kaj je povzročilo to tragedijo.« K preiskavi je že v soboto pozval ruski predsednik Vladimir Putin.

Letala nekaterih družb ne bodo letela v zračnem prostoru nad Sinajem

Letala prevoznikov Lufthansa, Air France, Emirati in Qatar Airways iz varnostnih razlogov do nadaljnjega ne bodo več letela v zračnem prostoru nad Sinajem. Letala Flydubai in Air Arabia bosta nad Sinajem leteli po drugačni poti, podobno tudi German airlines, v British Airways pa se bodo o tem dogovarjali sproti. Egiptovski minister za letalstvo je pojasnil, da ni bilo nikakršnih težav na krovu letala, kar je v nasprotju s poročanjem številnih medijev, da je pilot pred strmoglavljenjem zaprosil za dovoljenje za prisilni pristanek. »V šoku smo, saj z letalom ni bilo nič narobe,« je za agencijo AP povedal zaposleni, ki je pred vzletom pregledal letalo. Vendarle je vdova kopilota za rusko televizijo dejala, da se je soprog pritoževal zaradi slabega tehničnega stanja letala.

Letalo razpadlo v zraku

Letalo je v soboto 23 minut po vzletu v Šarm el Šejku nenadoma strmoglavilo. »Letalo je razpadlo v zraku in deli so razsuti na obsežnem območju,« je razložil Viktor Soročenko iz ruskega meddržavnega odbora za letalstvo. Preiskovalci so razbitine našli na območju 20 kvadratnih kilometrov, doslej pa uspeli najti 163 trupel od 224 potnikov na krovu. Ruska televizija Russia Today (RT) je objavila posnetek prizorišča strmoglavljenja.

Na krovu letala je bilo sedem članov posadke in 214 potnikov, od tega 211 ruskih državljanov in trije Ukrajinci. V Rusiji so včeraj razglasili dan žalovanja, na javnih zgradbah po vsej državi so zastave visele na pol droga, v medijih pa niso predvajali razvedrilnih vsebin. Ruska državna televizija Rossiya 24 je večkrat prekinila predvajanje rednega programa s trenutki tišine in fotografijami smejočih se žrtev tragedije, ki so bile očitno narejene na njihovih letovanjih in objavljene na družbenih omrežjih. Nekateri prebivalci Sankt Peterburga so medtem polagali vence rož in plišaste igrače na improviziran spomenik na območju za prihode na letališču Pulkovo, kjer bi moralo strmoglavljeno letalo pristati.

»Nihče ni več varen«

»Ne poznam nobene od žrtev, a sem iz Sant Peterburga. Imam dva mala otroka, zato postanem zelo čustvena, ko se zgodi kaj takšnega,« je za RT povedala mlajša ženska. »Kaj takega se lahko zgodi vsakomur. Nihče ni več varen. To je zelo žalostno,« je dodal moški, ki se je prišel poklonit žrtvam v Sankt Peterburg, kjer so čas žalovanja podaljšali do torka.