Nekdanja šefa Luke Koper Gregor Veselko in Gašpar Gašpar Mišič tožita Luko Koper zaradi nezakonite razrešitve. Veselko bi se poravnal, Mišič pa s tožbo želi nazaj na svoj nekdanji položaj.

Možnost njegove vrnitve obstaja. Gašparja Gašparja Mišiča so nadzorniki pod vodstvom Alenke Žnidaršič Kranjc razrešili aprila 2014, njegov mandat bi sicer potekel šele septembra 2018. »Seveda bi se vrnil na čelo Luke Koper, saj sem prepričan, da je bila moja vizija razvoja za koprsko pristanišče najboljša,« pravi Mišič. Obravnava v tožbi za ničnost sklepa o njegovi razrešitvi bo že ta petek na koprskem sodišču in Mišič je prepričan, da bo sodišče njegovi tožbi ugodilo. »Delal sem dobro, rezultati so bili izjemni, na isti seji so me za delo pohvalili, potem pa razrešili. Jasno je, da so delali po navodilih prve nadzornice, ki jo je država poslala v Luko Koper prav z nalogo, da me razreši,« je prepričan Mišič. Predsednica vlade je bila takrat Alenka Bratušek, pri kateri je bil Mišič pred naskokom na Luko Koper državni sekretar.

»Na delovnem sodišču smo z Luko Koper že imeli poskus mediacije. Pripravljeni so mi bili dati nekaj deset tisoč evrov. Vendar mene ne zanima denar, mene ne morejo kupiti. Jaz vem, da sem najboljši za Luko Koper, in tja se želim vrniti,« pravi Mišič.

Istočasno pa Gašpar Gašpar Mišič pričakuje, da bodo nadzorniki za svoje početje odgovarjali. »Če se bo tudi na sodišču potrdilo, da sem bil razrešen nezakonito, pričakujem, da bodo nadzorniki, ki so povzročili to situacijo, tudi odgovarjali,« pravi. V Luko Koper bi se vrnil kadar koli, tudi če bi to bilo le tri mesece pred iztekom mandata. Prepričan je tudi, da bi lahko dobro delal s sedanjim predsednikom uprave Luke Koper Dragomirjem Matićem. V Luki Koper omenjenih sporov ne želijo komentirati.

Poskus poravnave med Luko Koper in Gregorjem Veselkom, ki so ga nadzorniki razrešili junija 2012 zaradi izgube zaupanja vanj, pa včeraj ni bil uspešen. Veselko na delovnem sodišču zahteva 70.000 evrov odškodnine za neizplačane plače, ker naj bi mu nezakonito prekinili delovno razmerje, ne pa tudi vrnitve na čelo Luke Koper. To sicer tudi ne bi bilo mogoče, ker mu je mandat formalno potekel junija lani. »Pripravljen sem se tudi poravnati, vendar iz Luke Koper ni nobenega odziva,« pravi Veselko in dodaja, da v tožbo ni šel zaradi denarja, ampak zato, ker želi dokazati, da so takratni nadzorniki pod vodstvomJaneza Požarja ravnali nedopustno in nezakonito, ko so ga odstavili zgolj s pojasnilom, da so izgubili zaupanje vanj, istočasno pa so bili z rezultati njegovega dela zadovoljni.

Sklep o Veselkovi razrešitvi ničen

Da je bilo z njegovo razrešitvijo nekaj narobe, dokazujeta tudi dve sodbi. Koprsko sodišče je lani razsodilo, da je bil sklep o njegovi razrešitvi nezakonit, po pritožbi Luke Koper na višje sodišče pa je slednje razsodbo sodišča razveljavilo in v obrazložitvi zapisalo, da je sklep o Veselkovi razrešitvi pravzaprav ničen. »Bil sem torej razrešen s sklepom, ki ga ni. Delovno sodišče mimo tega ne bo moglo kar tako,« pravi Veselko. Vmes je vložil zahtevo za revizijo na vrhovnem sodišču in ko bo dobil odgovor, se bo odločil, ali bo Luko Koper tožil tudi zaradi ničnosti sklepa. Delovno sodišče pa bo obravnavo decembra nadaljevalo.