Policijski sindikat Slovenije je včeraj napovedal stavko zaposlenih v policiji in ministrstvu za notranje zadeve, ki naj bi se začela 18. novembra. Za stavko so se odločili zato, ker vlada ni izpolnila obveznosti iz stavkovnih sporazumov iz let 2010 in 2012, v katerih se je med drugim zavezala, da bo plače policistov v Sloveniji izenačila s plačami policistov v primerljivih evropskih državah. Do dviga plač, po besedah predsednika sindikata Radivoja Uroševiča bi se morale zvišati za od 26 do 35 odstotkov, naj bi po dogovoru iz leta 2012, ki je bil sklenjen z vlado Janeza Janše, prišlo s 1. januarjem prihodnje leto.

Spoštovali bodo standarde

Uroševič pojasnjuje, da stavke niso imeli namena napovedati sredi begunske krize. »Vlado smo na izpolnitev dogovora pozivali že od pomladi, avgusta pa smo se preoblikovali v stavkovni odbor. Vlada je vse pozive sindikata ignorirala z nejasnimi odgovori ali prelagala odgovornost na ministrstvo za notranje zadeve, ki nima potrebnih pristojnosti odločanja. Očitno je računala na discipliniranje s strani drugih sindikatov in drugih resorjev,« pojasnjuje. Stavke si policisti ne želijo, pravi, zato bodo skušali storiti vse, da do nje ne pride. Stavko so za 18. november napovedali zato, da bi vladi omogočili 20 dni časa za dogovor.

Uroševič meni, da trenutna begunska kriza glede na večletno izogibanje izvršitve danih zavez ne more predstavljati izgovora. Ob tem zagotavlja, da bodo ob morebitni stavki »še naprej upoštevali določene standarde varnosti«.

Stavki vse bliže tudi v drugem policijskem sindikatu

Kakšne bodo konkretne stavkovne aktivnosti, bodo pojasnili na prvi dan stavke, predsednik sindikata pa napoveduje, da bodo aktivnosti usmerjene izključno proti vladi.

Možnosti stavke ne izključujejo niti v Sindikatu policistov Slovenije. Njegov predsednik Zoran Petrovič je dejal, da so se že pogovarjali o poenotenju stališč med sindikatoma. Vladi so poslali tudi svoje zahteve, med katerimi je Petrovič navedel ureditev statusa policistov, ustrezno zaščito in opremo ter pravično ureditev potnih stroškov.

Da mora biti delo policistov ustrezno ovrednoteno, se strinjajo tudi v vodstvu policije. Zlasti zato, ker je bila policija v zadnjih letih deležna številnih varčevalnih ukrepov, ki se kažejo v iztrošenosti materialnih in tehničnih sredstev, povečani delovni obremenjenosti in organizacijsko-kadrovskih primanjkljajih. Ob tem poudarjajo, da je delo policistov ob begunski krizi izredno pomembno in da stavka nikakor ne sme povzročiti manjše varnosti pri opravljanju nalog.

Zaveze so dale prejšnje vlade

Minister za javno upravo Boris Koprivnikar je ob napovedi stavke policistov povedal, da so zaveze, katerih uresničitev terja policijski sindikat, dale pretekle vlade. Ne glede na to se bodo, kot je dejal, s policijskima sindikatoma o njih pogovarjali. Koprivnikar je ob tem opozoril, da je treba paziti na razmerja med primerljivimi uniformiranimi poklici ter ohraniti vzdržen plačni sistem.

Medtem sta na včerajšnjem nadaljevanju pogajanj o plačah v javnem sektorju obe strani predstavili nova približevalna predloga - medtem ko je vlada pripravljena plačno lestvico sprostiti z novembrom 2016, so sindikati sprostitev plačne lestvice zamaknili iz maja na junij 2016 in še nekoliko znižali pričakovanja glede dodatnega kolektivnega pokojninskega zavarovanja, še naprej pa vztrajajo pri polnem regresu za vse zaposlene. Pogajanja se bodo nadaljevala v ponedeljek.