Niti avstrijska policija očitno ni cepljena zoper izbruh kaotičnih razmer, ki so posledica »nepričakovanega« prihoda množice beguncev. V torek zvečer so s pomočjo vojske še nekako uspeli obvladati skupino približno 2000 beguncev, ki je pred tem prebila ogrado v šentiljskem sprejemnem centru in se je peš sprehodila čez avstrijsko mejo. Dogajanje jim je spolzelo izpod nadzora včeraj dopoldne, ko je avstrijski nastanitveni center v Špilju (pri Šentilju) nenadoma samoiniciativno zapustilo približno 1500 prebežnikov.

Avstrija nadgrajuje zmogljivosti

Množica se je odločila, da ne bo čakala na organizirani avtobusni prevoz in je ocenila, da bo v Nemčiji prej, če se bo tja odpravila peš. Za pot si je izbrala magistralno cesto B 67 proti Gradcu. Vojska jim ni preprečila pohoda proti severu, a jim je onemogočila zaviti proti bližnji avtocesti.

Že nekaj ur kasneje je več sto beguncev ugotovilo, da bi bila vožnja z avtobusom vendarle udobnejša od hoje v neznano. Zato so se obrnili in so se v večjih skupinah vračali v nastanitveni center v Špilju. »Razmere so se umirile, ljudje so vendarle spoznali, da je Nemčija dlje, kot so domnevali,« je ocenil Fritz Grundnig iz policijske direkcije dežele Štajerske. V policiji so zelo zadovoljni, da jim pri obvladovanju razmer pomagajo poklicni vojaki, s slovenskimi kolegi pa bodo skušali uskladiti načrt, ki bi v prihodnje preprečil, da večje skupine migrantov ne bi več samovoljno prečkale meje. »Vsem je jasno, da teh ljudi ne moremo ustaviti z orožjem,« opozarja Grundnig, »razmere bomo skušali omiliti tudi tako, da bomo v Špilju že jutri postavili nova ogrevana šotorišča z zmogljivostjo do tisoč oseb.«

Slovenska ministrica: Avstrija kmalu ne bo več zmogla

Slovenska ministrica za notranje zadeve Vesna Györkös Žnidar je v nasprotju z večkrat ponovljenimi uradnimi zagotovili avstrijske policije sinoči napovedala veliko verjetnost, da bo severna soseda begunce v kratkem nehala sprejemati. A je hkrati vendarle pojasnila, da še ni dobila dokončnega signala o zaprtju meje. »Če bi se Nemčija in nato Avstrija odločili za to, bi se morala temu primerno odzvati tudi Slovenija,« je ponovila že večkrat slišano uradno slovensko stališče.