Dušan Plut

»Želel bi podčrtati tri njegove osebnostne značilnosti:

Upornost, ki jo je vsaj trikrat zelo jasno in nedvomno izkazal - prvič, ko se je pridružil NOB, drugič, ker se je v povojnem obdobju uprl komunističnemu diktatu, tretjič, ker se je uprl srbskemu nacionalizmu ter tvorno in aktivno deloval pri tem, da je Slovenija postala res samostojna država.

Absolutna premočrtnost – ni bil sposoben političnega preračunavanja, niti za stranko, ki ji je pripadal, še manj pa za svojo politično kariero.

Zavezanost demokratični in humani Evropi – s stanjem, v kakršnem je trenutno EU, sicer ni bil niti približno zadovoljen. Pomembna je tudi njegova materialna preprostost. Najbolj bom pogrešal njegova poštena in brezkompromisna stališča o katerikoli družbeno pomembni temi.«

Lojze Peterle

»Bistveno je zaznamoval slovensko pot v demokracijo in samostojno državnost. Hvaležen sem mu za prispevek in sodelovanje v najbolj odločilnih dneh za Slovenijo, spominjal pa se ga bom kot domoljuba, demokrata in kritičnega misleca, ki se je do konca svojih dni ukvarjal s temeljnimi vprašanji Slovenije in sodobnega sveta. Slovenija je izgubila enega od svojih očetov, če govorimo o demokraciji in osamosvojitvi, ki je upravičeno trdil, da smo razvili pomanjkljiv odnos do lastne države.«

Miran Potrč

»Dr. Bučar je bil eden najpomembnejših tvorcev slovenske pomladi. Napovedal jo je že pred padcem Berlinskega zidu. Bil je nosilec aktivnosti za uveljavljanje parlamentarne demokracije in pravne države. Njemu gre zasluga, da so se demokratične spremembe v Sloveniji odvijale po evolutivni poti, s sprejemanjem pravnih odločitev.

Bil je velika politična in strokovna avtoriteta. Tak položaj in tako vlogo je tudi dosledno uveljavljal, po demokratični poti, če je bilo treba pa tudi z avtoritarnim delovanjem iz položajev, ki jih je zasedel.

Brez dr. Bučarja in njegove doslednosti in vloge bi bila slovenska pot v demokratične spremembe gotovo drugačna, jaz trdim da gotovo bolj problematična in manj uspešna. Zato sem prepričan, da vloga dr. Bučarja še ni v celoti ovrednotena. Zgodovinarji in politiki bodo to še morali storiti.«

Herman Rigelnik

»Bil je človek, ki je vedno znova nakazoval pravo pot, ko smo ostali zašli drugam. Kot strokovnjak in politik je podal veliko modrosti. Dobro je poznal družbo, njeno strukturo in probleme. Najino sodelovanje je bilo odlično, velikokrat sva se dobivala, pogovarjala, kot novemu politiku v parlamentu mi je dal veliko dobrih nasvetov.«