Zaupanje volilk in volilcev mi je v čast, je očitno presenečena nad ponovno izvolitvijo v poslanski dom švicarskega parlamenta izjavila Magdalena Martullo - Blocher. Njen oče Christoph Blocher, glavni finančni podpornik in siva eminenca ljudske stranke (SVP), je bil nedvomno ponosen in hkrati navdušen nad celotnim dosežkom »svoje« stranke: že doslej vodilna populistična in nacionalno-konservativna stranka je na nedeljskih volitvah dobila zgodovinskih 65 mandatov.

Premik proti desnemu robu

Izvolitev Blocherjeve hčerke (ponovno je pridobila pred štirimi leti izgubljeni poslanski sedež), ki »v civilu« vodi očetovo kemično podjetje EMS-Chemie s skoraj dvema milijardama evrov letnih prihodkov, je simbolična ponazoritev premika švicarskega volilnega telesa proti desnemu robu. Skupaj z malce bolj zmernimi demokratičnimi svobodnjaki (FDP), ki so prav tako popravili svoj dosežek izpred štirih let (na 33 mandatov), ter majhnima sorodnima strankama Lega in MCG bo imela ljudska stranka 101 poslanca in s tem večino v 200-članskem domu švicarskega parlamenta.

Ob približno enaki udeležbi kot na volitvah pred štirimi oziroma osmimi leti (nekaj pod polovico) so poraz doživele sredinske stranke in zeleni. Socialni demokrati (SP) so izgubili tri mandate in jih bodo imeli 43, krščanski demokrati (CVP) z enim mandatom manj kot prej so končali pri 28, podjetniška zeleno-liberalna stranka (GLP) je od 12 izgubila pet mandatov, prav tako Zeleni, ki jih bodo imeli 10. V predvolilni kampanji, ki so jo označili kot vsebinsko zelo revno, so sredinske stranke pobudo povsem prepustile populistom, ki so igrali na preprosta sporočila ter strah pred priseljenci in »izgubo švicarskega značaja«.

Novinar nova zvezda

Prvo ime volilnega uspeha SVP (doslej nobena zahodnoevropska nacionalno-populistična stranka na volitvah ni dobila tolikšnega deleža) pa ni njen predsednik Brunner ali Blocherjeva hčerka, ampak mož, ki je pred 15 leti stranki napovedal – konec. »SVP je dosegla svoj zenit in ne more naprej,« je takrat v prilogi liberalnega Tages Anzeigerja zapisal Roger Köppel. Kasnejši glavni urednik konservativnega nemškega dnevnika Welt in nato švicarskega tednika Weltwoche je kot novinec v politiki dosegel najboljši rezultat izmed vseh kandidatov SVP; mnogi ga že vidijo tudi v vladi, v kateri si bodo populisti prizadevali dobiti še drugega člana.

Prav preprosto to ne bo. Razdelitev sedežev v 46-članskem zgornjem domu švicarskega parlamenta bo znana po novembrskem drugem krogu volitev, kaže pa, da na njih nacionalno-populistične stranke ne bodo tako uspešne. Zvezna skupščina, ki jo sestavljata oba domova, bo novo vlado oziroma zvezni svet volila decembra; v sedanji vladi imajo po dva člana socialdemokrati in svobodnjaki, ki se enemu izmed njih ne bodo zlahka odpovedali. Kolegijski sedemčlanski vrh izvršne oblasti namreč tradicionalno sestavljajo vse najmočnejše stranke in le redko se zgodi (po letu 1848 zgolj štirikrat), da kdo izmed aktualnih svetnikov ni ponovno izvoljen. Kljub večini SVP v poslanskem domu se verjetno sestava švicarske vlade decembra ne bo spremenila.