Der Spiegel je že v petek poskrbel za odmevno vest, v kateri je poročal, da je Nemčija do organizacije svetovnega prvenstva leta 2006 prišla na nepošten način. Kot so zapisali v reviji, si je Nemška nogometna zveza že leta 2000 sposodila 10,3 milijona frankov (6,3 milijona evrov) od tedanjega direktorja Adidasa, Roberta Louisa-Dreyfusa, denar pa so nato domnevno uporabili, da so podkupili štiri azijske člane izvršnega odbora Mednarodne nogometne zveze (Fifa). Le nekaj dni kasneje je sledilo glasovanje za organizacijo mundiala za leto 2006, v katerem so Nemci tesno, z 12:11, premagali tedanjega protikandidata Južnoafriško republiko.

Pri Spieglu še dodajajo, da je bil identičen znesek nato s strani Nemške nogometne zveze nakazan na račun Fife pet let kasneje, služil pa naj bi kot poplačilo dolga do Louisa-Dreyfusa.

Na hude očitke uglednega medija so se še isti dan odzvali pri DFB in v uradni izjavi priznali, da so leta 2005 Fifi res nakazali znesek v višini 6,3 milijona evrov, a obenem zanikali, da je imelo plačilo kakršnokoli povezavo s svetovnim prvenstvom. »Svetovnega prvenstva nismo kupili,« je v petek odločno dejal prvi mož Nemške zveze Wolfgang Niersbach in dodal: »Z gotovostjo lahko trdim, da plačilo ni povezano z mundialom.«

Denar nakazan na Fifine račune v Ženevi naj bi bil po trditvah DFB sicer namenjen organizaciji gala prireditve na berlinskem olimpijskem stadionu, a do njene organizacije nato nikoli ni prišlo.

Je imel prste vmes legendarni Franz Beckenbauer?

Afera se utegne v prihodnjih dneh še dodatno razplamteti, saj se v povezavi z njo omenja tudi nekatera izjemno ugledna imena nemškega nogometa. V prvi vrsti je tu legendarni in v Nemčiji nedotakljivi Franz Beckenbauer, ki je med letoma 1998 in 2010 opravljal podpredsedniško funkcijo pri DFB, prav tako pa je bil tudi vodja nemške kandidature za SP 2006. A če se je danes 70-letni nekdanji nogometaš v petek še vzdržal komentarjev, je v nedeljo le prekinil svoj molk. »Nikomur nisem pošiljal denarja v zameno za glasove in prepričan sem, da tega ni storil niti katerikoli drugi član, ki je sodeloval v nemški kandidaturi.«

Ob tem velja dodati, da to ni prvi primer, v katerem se Beckenbauerja povezuje z nečednostmi v nogometu, saj si je junija lani s stran Fifine etične komisije prislužil 90-dnevno prepoved slehernega delovanja v nogometu, ker ni želel sodelovati pri preiskavi sumljivih poslov pri podeljevanju kandidature za svetovni prvenstvi v Rusiji in Katarju.

Pozorno postalo tudi nemško tožilstvo

Da afera le ni tako nedolžna in utegne dobiti veliko večje razsežnosti, je postalo jasno danes, ko je podrobnejšo preiskavo naznanilo tudi nemško tožilstvo. »Lahko gre za primer korupcije ali kršitve zaupanja,« je danes sporočila glavna tožila Nadja Nielsen. »Dokumente, ki so nam na razpolago, bomo skrbno preučili. A vedeti morate, da smo šele na začetku in da uradna preiskava še ni sprožena. Do slednje utegne priti, če nam uspe dokazati, da obstaja utemeljeni sum.«