Na ulicah prestolnice se je danes na poziv sindikatov, nevladnih organizacij ter političnih strank, ki so blizu levici in kurdski manjšini, zbralo na tisoče ljudi. Vzklikali so gesla proti vladi in konservativnemu predsedniku Recepu Tayyipu Erdoganu, ki po njihovem mnenju nosita odgovornost za napad: »Erdogan morilec«, »Vlada odstopi« in »Država bo plačala«. Prokurdska stranka HDP, ki sebe oziroma svoje člane smatra za glavno tarčo včerajšnjega napada, je prepričana, da ima turška vlada povezave z džihadisti skrajne skupine Islamska država.

Po poročanju HDP je policija danes razgnala delegacijo poslancev in sindikatov, ki so želeli na prizorišče napada položiti cvetje. Demonstracije so sicer potekale ob zelo poostrenih varnostnih ukrepih policije, pa tudi sindikati so v strahu pred novimi napadi okrepili nadzor nad protestniki. Protivladni protest se je oblikoval že tudi včeraj, tudi na njem pa so turškega predsednika in njegovo vladajočo stranko AKP obtožili odgovornosti za nasilje.

Napad na enotnost in mir

Eksploziji v bližini glavne železniške postaje v Ankari sta včeraj odjeknili malce pred napovedanim protivladnim shodom za mir, ki ga je sklicala leva prokurdska opozicija s parlamentarno stranko HDP na čelu. Udeleženci shoda, ki so ga nato odpovedali, so nameravali terjati konec spopadov turških varnostnih sil s pripadniki prepovedane Kurdske delavske stranke (PKK). Novinar Reutersa, ki je bil na kraju eksplozij, je videl številna trupla, pokrita z zastavami in plakati, številnimi premočenimi od krvi. Poročal je tudi o delih telesa, ki so ležali sredi ceste.

Erdogan je napada ostro obsodil in dodal, da sta bila to napada na enotnost države in mir v njej. V pisni izjavi iz kabineta predsednika je turški predsednik pozval k »solidarnosti in odločnosti, ki sta najmočnejši odziv na terorizem«. Prepričan je, da so napadalci ciljali na širitev prepada med različnimi deli družbe.

Protestniki policiste označili za »morilce«

V okolici je bilo na stotine zbranih, ki so čakali na shod. Ko so na prizorišče eksplozij prispeli reševalci in policisti, so ogorčeni protestniki vzklikali »morilci«. Po poročanju tujih agencij so policisti nato nekajkrat ustrelili v zrak, da so jezno množico razgnali.

Video posnetki, objavljeni na spletu, prikazujejo trenutke tik pred eksplozijama, ki kažejo, kako so se na prizorišču zbirali udeleženci opozicijskega shoda, opremljeni s plakati in zastavami. Veliko je mladih, nekateri plešejo, piše dpa.

Pokol, krut in barbarski napad

Vodja parlamentarne stranke HDP Selahattin Demirtas je napad označil kot barbarski in brutalen ter kot »pokol«, v izjavi za javnost pa so iz stranke sporočili, da so bili ravno njihovi člani tarče napadalcev. »Je mogoče, da država s tako močno obveščevalno mrežo ni imela predhodnih informacij o napadu?« se je vprašal in enako izpostavil za predhodna omenjena napada.

Generalni sekretar Sveta Evrope Thorbjorn Jagland meni, da je šlo za krut in barbarski napad na mirne protestnike. Obenem je izpostavil, da »sta svoboda zbiranja in svoboda izražanja temeljna stebra demokracije«.

PKK je pred volitvami v Turčiji prekinila vse vojaške aktivnosti

V Turčiji bodo 1. novembra potekale predčasne parlamentarne volitve (premier Davutoglu je že napovedal, da bo za tri dni prekinil volilno kampanjo), zadnje tedne pa državo pretresa še nasilje med varnostnimi silami in PKK. To je po dveh letih premirja izbruhnilo po julijskem napadu na prokurdske aktiviste v turškem mestu Suruc na meji s Sirijo, ki naj bi ga izvedla Islamska država. Ubitih je bilo 34 ljudi.

V nasilju, ki od takrat pretresa Turčijo, je umrlo več kot 140 pripadnikov varnostnih sil in, vsaj po trditvah Ankare, več kot 1700 kurdskih borcev.

Prepovedana Kurdska delavska stranka (PKK) je danes sporočila, da bo pred volitvami v Turčiji prekinila vse vojaške aktivnosti. To izjavo naj bi javnosti sicer posredovali še pred krvavim napadom v Ankari. Pogoj za prekinitev vse vojaške aktivnosti je, da oblasti ne bodo napadale kurdskega gibanja, ljudi in sil. Kot se je izrazila, razglaša "stanje neaktivnosti" svojih borcev.