Deset mesecev je minilo, odkar so kriminalisti ljubljanske policijske uprave na tukajšnje okrožno državno tožilstvo podali kazensko ovadbo zaradi kaznivih dejanj, ki so bila v letih 2009 in 2010 storjena na škodo Združenja skladateljev in avtorjev za zaščito glasbene avtorske pravice Slovenije (Sazas). Kazenska ovadba se nanaša na tri kazniva dejanja s področja zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, podana je bila zoper več oseb, med njimi pa naj bi bil po neuradnih informacijah predsednik Sazasa Matjaž Zupan.

Želijo številko ovadbe, do katere nismo upravičeni

Čeprav smo ljubljansko okrožno tožilstvo večkrat zaprosili za pojasnila oziroma odgovore, nam do danes ni uspelo izvedeti, na kateri točki je omenjeni postopek. »V zvezi z vašimi vprašanji vam sporočamo, da so zastavljena preširoko. Vpisniki na ODT v Ljubljani so namreč vodeni po osebah in kaznivih dejanjih, ki so jih osumljene, in ne po vsebini zadev,« so nam s tožilstva sporočili maja. Vajo smo zato ponovili in poslali še dodatne podatke, tudi točen datum, kdaj je bila ovadba podana, vendar spet brez uspeha. »Po podatkih, ki ste nam jih poslali, v vpisnikih zadeve ne najdemo. Prosimo, da nam pošljete številko ovadbe, da bomo na ta način poskušali identificirati spis,« nam je svetovala vodja tožilstva Tamara Gregorčič. Vendar nas je kasneje predstavnica za odnose z javnostmi na ljubljanski policijski upravi pričakovano poučila, da do številke, pod katero je bila podana kazenska ovadba, nismo upravičeni, saj nismo stranka v postopku.

Ker je tako nastala nenavadna situacija, s katero se novinarji pri svojem delu v podobnih primerih redkokdaj soočijo, smo poskušali povezati policijo in tožilstvo, kar pa prav tako ni obrodilo sadov: zahtevane informacije nismo dobili. Na vprašanje, ali je možno, da se je omenjena ovadba nekje založila, pa smo ostali brez odgovora tako policije kot tožilstva. Pred dnevi, torej po petih mesecih, odkar smo nazadnje zahtevali odgovore, smo se spet obrnili na tožilstvo, kjer pa so nas vnovič zaprosili, naj jim posredujemo številko ovadbe, »ki naj bi jo ljubljanski kriminalisti podali decembra 2014«.

»Predkazenski postopek še vedno poteka«

Na informacije o podani kazenski ovadbi pa so se nemudoma odzvali v Sazasu. Že maja so nam namreč zagotovili, da združenje oziroma kolektivni organi upravljanja in vodenja avtorske organizacije niso storili kaznivega dejanja. Po njim »znanih virih informacij« gre namreč za navedbe, ki želijo diskreditirati združenje v javnosti. »Pojasnjujemo, da z vsebino ovadbe nismo seznanjeni, zato je tudi ne moremo komentirati. Morebitna ovadba pa nikakor ne pomeni obstoja kaznivega dejanja. Z namenom obveščanja javnosti ni mogoče zatrjevati obstoja kaznivega dejanja zgolj zato, ker eden od medijev poroča, da naj bi bila podana ovadba,« so v pogojniku med drugim zapisali v svojem majskem odgovoru.

Ob tem velja sicer še spomniti, da ljubljanski kriminalisti od letošnjega februarja vodijo še en predkazenski postopek, ki se nanaša na domnevno oškodovanje združenja Sazas s storitvijo uradno pregonljivega kaznivega dejanja. Z ljubljanske policijske uprave so nam pred dnevi sporočili, da postopek še vedno poteka.