Novomeška Krka je včeraj v Krškem odprla nov obrat za proizvodnjo farmacevtskih učinkovin, zvečine potrebnih za izdelavo zdravil za zdravljenje kardioloških bolezni ter bolezni centralnega živčevja. Vrednost naložbe znaša 85 milijonov evrov, do konca tega stoletja pa nameravajo na tej lokaciji zgraditi še večji objekt.

Po besedah Krkinega generalnega direktorja Jožeta Colariča so se za lokacijo v Krškem odločili zaradi težav pri nadaljnjem širjenju v Novem mestu ter zaradi bližine Save, ki predstavlja pomemben in zadosten vir hladilne tekočine za hlajenje procesorjev. »Ko bo tu v neposredni bližini zgrajen še tretji most čez Savo, bo Krški obrat Novemu mestu še bliže, kot se zdi danes,« je dejal Colarič in pojasnil, da so z lokacijo v Krškem zelo zadovoljni tudi, ker ponuja možnosti za nadaljnje širitve. 5529 kvadratnih metrov obsegajoč kompleks namreč zavzema nekaj manj kot tretjino od 16,8 hektarja odkupljenega zemljišča.

Hitrost in fleksibilnost

Tudi krški obrat je zgrajen in opremljen tako, da lahko v relativno kratkem času proizvodnjo, ki temelji na postopkih kemijske sinteze, prilagodijo zahtevam trga. Proizvodnja učinkovin, kot v Krki imenujejo sestavine, ki jih v glavnem v praškasti obliki vgrajujejo v tablete, kapsule, injekcije ter različne masti, danes predstavlja večinski del proizvodnje Krke, ki okoli 30 odstotkov svojih generičnih zdravil proda na najzahtevnejšem zahodnoevropskem trgu. Glavnino predstavljajo zdravila na recept. Strokovnjaki Krke trenutno razvijajo 170 novih zdravil.

V krškem obratu je zaposlenih 61 delavcev, večina iz domače občine, nekaj pa jih prihaja iz sosednjih Brežic in Sevnice. »Ker se jih je v Novo mesto že doslej vozilo nekaj sto, lahko rečem, da smo na tem prostoru že dalj časa navzoči,« je ob odprtju še poudaril Colarič. Približno polovica jih dela v proizvodnji, preostali pa v tehničnih službah. Krka sicer skupaj zaposluje kar 11.000 delavcev, od tega več kot polovico v svojih obratih v Sloveniji.

Prihodnji mesec bodo v Novem mestu odprli še 200 milijonov vreden obrat Notol 2, ki predstavlja letošnjo največjo naložbo v proizvodne zmogljivosti pri nas.