Tisto, kar je že od prve sezone košarkarske lige ABA pred petnajstimi leti tako rekoč samoumevno – zdaj ni več. Televizijski prenosi tekem v Sloveniji namreč niso več dostopni vsem gledalcem, temveč le določenemu krogu. Natančneje: tistim, ki imajo za televizijskega operaterja Siol TV. Telekom Slovenije si je namreč pridobil ekskluzivne pravice za prenose tekem regionalne jadranske košarkarske lige za letošnjo in prihodnjo sezono. Ogled bo sicer prek interneta omogočen tudi drugim uporabnikom interneta v Sloveniji, toda vsebina bo plačljiva.

Ne vedo še, ali bodo tožili

Vse skupaj se je začelo poleti, ko je prišlo do spremembe lastniške strukture v ligi ABA. Novo vodstvo je ekskluzivne pravice za prenose tekem prodalo TV Arena sportu, ki programe oddaja v Srbiji, BiH, Črni gori, Makedoniji in na Hrvaškem. Za petletni dogovor je prejelo vrtoglavih 6,3 milijona evrov. Pravice prenosov za Slovenijo je doslej imel Šport TV (ima jih še za prihodnji dve leti), pogodba pa je bila sklenjena s podjetjem Sidro, ki je v preteklosti upravljalo regionalno ligo.

»Še sam ne vem dobro, kaj se je zgodilo, zato vam težko kar koli pojasnim. Mi imamo podpisano pogodbo še za dve leti. Na to, kar se je kasneje dogajalo z vodstvom lige, ne moremo vplivati. Sprememba lastniške strukture nas ne zanima. Stvari ne želim prejudicirati, zato boste morali za pojasnila vprašati ligo ABA,« nam je v telefonskem pogovoru dejal razburjeni direktor Šport TV Marin Radić, ki ni želel ne potrditi ne zanikati, ali bodo proti ligi ABA vložili tožbo. »Kot je v vsakem poslu v navadi, bomo naredili vse, da zaščitimo naše poslovne interese. Kako bomo to storili, vam za zdaj še ne morem povedati.«

Nekoliko bolj jasen je bil novi direktor jadranskega tekmovanja Krešimir Novosel. »Ekskluzivni dogovor za televizijske pravice smo podpisali z Arena sportom, ki je na koncu našel rešitev tudi za Slovenijo. Sam ne vidim večjega problema. Glavno je, da lahko ljudje tudi pri vas tekme spremljajo po televiziji ali na internetu. Vsakdo, ki želi gledati svoj priljubljeni klub, to lahko tudi stori, to smo v pogodbi tudi zahtevali,« pravi Krešimir Novosel. Glede Šport TV in njihove dvoletne pogodbe pa dodaja: »Šport TV ima pogodbo s Sidrom, ki je s suspenzom Fibe izgubil licenčne pravice za upravljanje lige ABA. Naša nova Jadranska košarkarska organizacija s sedežem v Zagrebu je povsem novo podjetje, ki nima prav nobene veze s staro ligo. Če smo hoteli, da tekmovanje v takšnem formatu obstane, smo morali narediti tudi določene spremembe. Z novim podjetjem se vse postavlja na novo in se ničesar ne prenaša.«

Udarec zlasti za Olimpijo in njene sponzorje

Zapleti glede prenosov tekem lige ABA niso pustili ravnodušnih niti slovenskih predstavnikov v jadranskem tekmovanju. Da gledalci v Sloveniji uvodnih dveh domačih tekem Olimpije in Tajfuna niso imeli možnosti spremljati na televizijskih zaslonih, je bil udarec predvsem za Olimpijo in njene sponzorje. Ker je vodstvo lige dolžno zagotoviti prenose tekem v vseh državah, iz katerih so članice, bo klub zahteval nadomestilo, neuradno v višini okoli 20.000 evrov. »V našem interesu je, da so tekme na televiziji in da so čim bolj vidne. To je seveda ena plat zgodbe, druga pa, da je Arena sport bogato plačal za pravice do prenosov in da jih ima pravico upravljati. To je treba razumeti in spoštovati. Za prvo tekmo, ki gledalcem v Slovenji ni bila dosegljiva, pa bomo zahtevali določeno kompenzacijo. Tako pri vodstvu lige kot pri Arena sportu smo ostro protestirali, saj je bil to zares velik spodrsljaj«, pojasnjuje direktor Olimpije Matevž Zupančič. Podobno možnost imajo tudi pri Tajfunu, saj tudi njihove uvodne tekme v Celju proti Sutjeski slovenski gledalci po televiziji ali internetu niso mogli spremljati. »O tem bo odločal upravni odbor kluba, za zdaj pa o tej možnosti še nismo govorili,« je dejal direktor šentjurskega kluba Urban Palčnik, ki priznava, da v Tajfunu z dogajanji niso najbolj zadovoljni. »Zagotovo odločitev ni najboljša, saj je v interesu vseh, še zlasti sponzorjev, da so tekme dostopne čim večjemu številu gledalcev.«

Zmanjšana prisotnost slovenskih košarkarskih klubov na televiziji vsekakor ni dobrodošla niti za Košarkarsko zvezo Slovenije (KZS), ki pa večjega vpliva na dogajanje nima. »Televizijske pravice trži liga ABA, ki je v stoodstotni lasti klubov. Sama se pogovarja in pogaja s televizijami za ceno. Vedno je bolje, da se tekme slovenskih klubov predvajajo na javnih programih, a to še ne pomeni, da gre za splošno prakso. V tujini se vse bolj nagibajo k temu, da se športna tekmovanja predvajajo na plačljivih kanalih,« je stališče KZS pojasnil tiskovni predstavnik Anže Blažič.