Snubitev sredi polnega vagona potnikov morda res ni najbolj romantična, je pa pokazatelj vedno večjega sprejemanja istospolnih parov v kitajski družbi.

Še pred dvema desetletjema bi paru ob tem grozila aretacija, danes pa so jima prisotni navdušeno ploskali, jima želeli srečo, zahtevali poljub in odločen »da« na pomembno vprašanje. Video, posnet z mobilnim telefonom, so na veliko delili po kitajskih spletnih družbenih omrežjih, pa čeprav v državi istospolna poroka (še) ni zakonita. »Za takšno ljubezen je treba veliko poguma,« je zapisal eden od tistih, ki je video delil, drugi pa: »Vseh ne moreš prisiliti, da spoštujejo istospolne poroke, sam pa lahko naredim to, da jih ne diskriminiram«.

Pred dvajsetimi leti bi lahko bil istospolni par za izkazovanje naklonjenosti v javnosti po zakonu o sodomiji na Kitajskem kaznovan z aretacijo ali pa bi mu grozila oznaka duševno bolnega človeka. Šele leta 1997 so namreč v državi dekriminalizirali homoseksualnost, štiri leta kasneje pa so jo nehali uvrščati med duševne bolezni. Med mladimi je istospolna ljubezen povečini sprejeta, seveda pa diskriminacija in predsodki še niso izkoreninjeni.

Na Kitajskem se mladi še vedno soočajo z velikimi pritiski, da se poročijo že malo po 20. letu, kar sicer ni na voljo istospolnim partnerjem. Junija sta spletno podjetje za nakupe Alibaba in aplikacija za zmenkarije istospolnih parov Blued v Los Angeles poslala sedem parov, ki so se tam poročili, a zveze na Kitajskem niso priznane. Se pa mnogi zavedajo, da je možnost poroke zgolj eden od manjših ciljev – večji so za istospolne partnerje zagotovo uspešen boj proti diskriminaciji v družbi, znotraj izobraževalnega sistema in sistema zaposlovanja.