Senat ljubljanske fakultete za družbene vede (FDV) je na včerajšnji izredni seji vendarle obravnaval poročilo o sumu akademske nepoštenosti profesorice Karmen Erjavec. Čeprav je kazalo, da bo vodstvo fakultete primer pometlo pod preprogo, se to ni zgodilo. Senat je namreč danes zaprosil posebno komisijo, ki zaradi nesodelovanja Erjavčeve v postopku ni mogla »ne potrditi ne ovreči« suma akademske nepoštenosti, naj nadaljuje delo. »Senat fakultete bo še naprej spremljal omenjeni primer in uresničevanje sprejetih sklepov,« so sporočili s FDV.

Obvestili bodo etično komisijo, revije, soavtorico...

Slabih deset mesecev po tem, ko je na FDV odjeknila informacija, da naj bi zdaj že nekdanja predstojnica katedre za novinarstvo potvarjala znanstvena dela, in pet mesecev po tem, ko je svoje delo zaključila posebna komisija, še vedno ni jasno, ali lahko študenti v seminarskih, diplomskih ali magistrskih nalogah citirajo profesorico Karmen Erjavec oziroma med uporabljeno literaturo navajajo njena dela. Brez odgovorov ostajajo tudi tisti, ki so z Erjavčevo v preteklosti sodelovali pri pisanju člankov in pri posameznih projektih.

Kot kaže, pa so njihova opozorila, s katerimi je bil seznanjen tudi dekan Bojko Bučar, ki svoj položaj z novim študijskim letom prepušča Radu Bohincu, padla na plodna tla. »Preiskava« se namreč širi. Senat bo o zadevi obvestil etično komisijo Univerze v Ljubljani, ob tem pa pričakuje, da se bo do poročila komisije opredelila tudi ena od soavtoric prijavljenih del – po naših informacijah gre za Zalo Volčič, ki je zaposlena v tujini. Komisija v sestavi dr. Vasja Vehovar, dr. Maca Jogan (oba FDV) in dr. Valentin Bucik (filozofska fakulteta v Ljubljani) pri svojem delu ni iskala dodatnih informacij, saj se je osredotočila izključno na vsebino spornih besedil.

»Neprimerna akademska drža«

»Samo z analizo tekstov ne prideš nikamor. Pričakujemo, da se bo komisija v naslednjih korakih obrnila tudi na tiste, ki nastopajo v spornih člankih. Naj na primer tudi uredniki in novinarji slovenskih medijev povedo, ali so sodelovali v raziskavah Erjavčeve,« opozarja eden izmed naših sogovornikov s FDV. Senat, ki je nesodelovanje Erjavčeve označil kot »neprimerno akademsko držo«, se bo z namenom, »da v skladu s svojimi pristojnostmi preverijo verodostojnost člankov«, obrnil tudi na izdajatelje revij, v katerih je Erjavčeva objavljala prispevke.

Fakultetni senat je sprožil tudi postopek za dopolnitev etičnih kodeksov na FDV, sprejel pobudo za preverjanje in izboljšanje stanja na širšem področju akademskega in strokovnega delovanja, od izdajateljev znanstvenih revij, ki jih soizdaja FDV, pa zahteva uvedbo postopka preverjanja verodostojnosti člankov, »da v prihodnosti do podobnih primerov ne bi prišlo«.