Na mejnem prehodu Dolga vas so policisti včeraj v okviru tako imenovanih izravnalnih ukrepov proti štirim madžarskim kombijem enega po enega napotili 21 prebežnikov, ki so jih izsledili v soboto po nedovoljenem vstopu v Slovenijo na avtocesti Maribor–Šentilj. Inšpektor PU Maribor Miran Horvat je povedal, da so tokrat Madžarom predložili zadostne dokaze, da so tujci v Slovenijo na nedovoljen način prišli z Madžarske. Madžarski varnostni organi so nato potrdili, da so jih v preteklih dneh res že popisali na Madžarskem.

Tujci naj bi se v Sloveniji dobro počutili

Slovenski policisti so migrante iz Iraka in Afganistana, potem ko jih je avtobusni prevoznik pripeljal iz centra v Postojni – vsi so bili pripadniki treh družin, med njimi tudi mladoletna deklica in šest žensk –, nahranili in jih, kot rečeno, posamično spuščali v vozila, ki so jih odpeljala na Madžarsko. Po besedah Borisa Ramota, vodje oddelka za državno mejo in tujce pri Policijski upravi Maribor, so se »tujci v Sloveniji dobro počutili in tudi na Madžarskem jim ni šlo slabo, vendar si želijo priti v Nemčijo«.

Prvi od kombijev je bil nov in z madžarsko policijsko oznako, drugi so bili manjši, rabljeni in civilni. Policisti so v vseh sedeže pred vkrcanjem potnikov oblekli v prozorno folijo, sami pa so imeli na rokah modre plastične rokavice. Eden od mrkogledih policistov je kolegu zaklical: Adam, figyelj ra! (Adam, pazi ga!) In namignil proti odprtim vratom kombija. Opozorilo se je nanašalo na edinega že vkrcanega potnika, pa čeprav je ob kombijih mrgolelo slovenskih in madžarskih policistov... Migranti so povedali, da ne želijo ostati ne v Sloveniji, ne na Madžarskem, ne v Avstriji, kajti njihov cilj je Nemčija.

Petnajst tisoč ljudi ob tromeji

Le pol ure pred vrnitvijo beguncev na Madžarsko sta lendavski župan Anton Balažek in državni sekretar MNZ Boštjan Šefic pregledovala, kako so na vzhodnem koncu Slovenije pripravljeni na večji pritok migrantov po njihovi preusmeritvi mimo Madžarske ob hkratnem močnejšem avstrijskem nadzoru madžarske meje. Okoli 15 tisoč migrantov naj bi po njuni oceni – ob nasprotujočih si informacijah – včeraj dopoldne našteli na ozkem prostoru med Madžarsko, Hrvaško in Slovenijo.

V Lendavi so za potrebe sprejemnega centra za begunce, ki bodo prihajali z Madžarske ali Hrvaške, ponudili nekdanje Murine prostore, saj je tam po besedah župana Balažeka mogoče zagotoviti boljše pogoje za razdeljevanje hrane kot v šotoriščih in so boljši sanitarni pogoji. Uskladiti bo treba tudi zdravstveno oskrbo in dobro komunikacijo z domačini, jim pojasniti, kakšna je razlika med nastanitvenim in sprejemnim centrom, slednji je namreč namenjen le krajši nastanitvi. Boštjan Šefic je pojasnil, da opremo za logistiko že premeščajo na lokacije potencialnih vstopnih točk, vendar čakajo, da se bo videlo, kje bodo, saj ne želijo sprejemnih centrov postavljati predaleč stran. Sodelujejo tudi s hrvaškimi organi.

»MNZ bo vladi sproti predlagal ukrepe, proces mora potekati nadzorovano. Pri tako velikih operacijah lahko prihaja tudi do težav.« je bil realen Šefic. Koliko migrantov je sposobna sprejeti Slovenija? »Pripravljamo se na 5000 do 7000 ljudi. Če jih bo več, bomo poskrbeli tudi zanje. Vsi zagotovo ne bodo ostali, saj si migranti želijo drugam.« In kako bo, če Avstrija zapre mejo? »Smo v stiku z njimi in posebnih ukrepov na meji s Slovenijo ni. Ta meja je stabilna,« je povedal Šefic včeraj dopoldne. Drugače je na meji z Madžarsko. Poostren nadzor na tej meji že poteka, enote za izravnalne ukrepe delujejo, nekaj tehnike pa so že premestili na to območje, tudi helikopter.