Včeraj sredi noči so ob avtocesti pred Lendavo opazili skupino beguncev, ki so iz Madžarske pobegnili v Slovenijo. V skupini je bilo trinajst Sircev, starih od 23 do 40 let. Prijela jih je policija in ker – kot kaže – tu niso hoteli zaprositi za azil (po dostopnih podatkih so namenjeni v Avstrijo in Nemčijo), so policisti v skladu s predpisi začeli postopek odstranjevanja iz države. V ta namen so jih odpeljali v center za tujce v Postojni.

Še ena možnost za azil?

Včeraj še ni bilo znano, ali jih bo policija poskušala na Madžarsko vrniti po hitrem postopku, v oseminštiridesetih urah, ali bo postopek trajal dlje. Hitri postopek je mogoč, če Slovenija Madžarski dokaže, da so Sirci res prišli od tam. Mogoče pa je, da bi Madžarska temu oporekala, in potem bi morala Slovenija začeti daljši birokratski postopek dokazovanja. V tem primeru bi begunci dobili še eno možnost zaprositi za azil – tokrat pod asistenco pravne pomoči, ki jo ponuja nevladna organizacija PIC.

Zoper begunce so najprej opravili formalne policijske postopke, med katerimi so bili pridržani na lendavski policijski postaji. Po končanem postopku so jih popoldne že prepeljali v Postojno, kjer bodo čakali na izgon.

V centru v Postojni so tujci zaprti, brez možnosti izhoda. Neuradno smo izvedeli, da naj bi že v Murski Soboti iz Ljubljane dobili stroga navodila, da z begunci ne sme imeti stika nihče, razen policistov. Sploh pa ne novinarji.

Ni vračanja, če so razmere nevarne

V Amnesty International vračanju beguncev na Madžarsko ostro nasprotujejo. »Na Madžarskem begunci nimajo ustreznega dostopa do postopka mednarodne zaščite, v sprejemnih centrih pa jih čakajo slabe razmere,« je sporočila predstavnica organizacije Jerneja Turin. »Slovenija bi s tem, ko bi begunce vrnila na Madžarsko, kršila mednarodno prepoved vračanja in njihove človekove pravice.« O trdem ravnanju z begunci na Madžarskem sicer svetovni mediji poročajo že več mesecev.

Načelo prepovedi vračanja (non-refoulement), ki je uveljavljen mednarodnopravni pojem, pravi, da države beguncev ali prosilcev za azil ne smejo izgnati oziroma prisilno vrniti v države, kjer sta ogrožena njihovo življenje ali svoboda zaradi rase, vere, državljanstva ali političnega prepričanja. Prav tako jih država ne sme vrniti, če bi obstajala nevarnost nečloveškega in ponižujočega ravnanja ali če gre za državo s sistemsko pomanjkljivim azilnim sistemom.

V skladu s tem načelom so se evropske države doslej že dogovarjale, da beguncev ne bi vračale v Grčijo. Nemčija se je samostojno odločila, da beguncev, ki prihajajo iz drugih držav EU, sploh ne vrača, zlasti ne Sircev. Amnesty international je na spletni strani pripravila apel, ki ga lahko vsakdo podpiše in ministrico za notranje zadeve Vesno Györkös Žnidar ter predsednika vlade Mira Cerarja prosi, naj Sircev ne vrača Madžarom.