Družba SRC, eden največjih dobaviteljev informacijske tehnologije državi, je včeraj na ljubljansko okrožno sodišče vložila predlog za začetek postopka za preventivno prestrukturiranje. Po podatkih supervizorja je SRC z državo in občinami od leta 2003 sklenil za prek 140 milijonov evrov poslov.

Visoka zadolženostotežuje poslovanje

Po pojasnilih direktorja SRC Miha Žerka se z bankami upnicami že dalj časa dogovarjajo o reprogramiranju posojil, pri čemer naj bi do podpisa pogodbe o finančnem prestrukturiranju (MRA) prišlo v prihodnjih dneh. »Toda ker se banke še niso uspele dogovoriti o vseh podrobnostih, smo na predlog Nove Ljubljanske banke (NLB), vodilnega koordinatorja pri reprogramiranju posojil, sprožili postopek preventivnega prestrukturiranja,« je pojasnil Žerko.

Visoka zadolženost že dalj časa otežuje poslovanje SRC. Po besedah Žerka so zadolženosti botrovali predvsem trije dejavniki: prevzemi na Balkanu v letih 2005 in 2006, slabše poslovanje hčerinskih družb na Balkanu in izstop iz lastniške strukture enega od lastnikov, ki so ga morali izplačati.

S pomočjo Mednarodne finančne korporacije (IFC) in Evropske banke za obnovo in razvoj (EBRD) so se v družbi že leta 2013 lotili projekta refinanciranja kreditov, ki pa ni prinesel želenih rezultatov. Ker so banke stopnjevale zahteve za hitrejše poplačilo posojil, se je likvidnost družbe slabšala. Zato so se proti koncu minulega leta v SRC lotili finančnega prestrukturiranja družbe. Po prepričanju Žerka SRC ni prezadolžen, problem podjetja pa predstavlja ročnost posojil. Medtem ko je imela Skupina SRC konec lanskega leta za slabih pet milijonov evrov dolgoročnih posojil, so kratkoročne finančne obveznosti znašale 6,5 milijona evrov, dobaviteljem pa je dolgovala skoraj pet milijonov evrov. Kot je pojasnil Žerko, bi lahko z ustvarjenim denarnim tokom posojila vrnili v petih letih, o čemer se tudi dogovarjajo z bankami.

Posel za avstrijsko pošto

Konsolidirani prihodki Skupine SRC, ki jo poleg matične družbe sestavljajo še kranjsko hčerinsko podjetje SRC Infonet ter tri podjetja v Zagrebu, Beogradu in Skopju, so se lani malenkost znižali in so znašali 31,6 milijona evrov. Pri tem se je čisti dobiček zvišal z 277.000 na 677.000 evrov. Matična družba pa je lani ustvarila 26,5 milijona evrov prihodkov od prodaje in skoraj 360.000 evrov čistega dobička. Po pojasnilih Žerka so v prvem polletju letošnjega leta v primerjavi z enakim obdobjem lani dosegli malenkost več prihodkov.

Skupina SRC, ki zaposluje preko 300 delavcev, razen v javni upravi z informacijsko tehnologijo deluje na številnih področjih (zdravstvu, igralniški industriji, telekomunikacijah, finančni industriji…). Letos so med drugim začeli sodelovati z avstrijsko pošto.

Največji lastnik SRC je od leta 2013 KD Kapital. Ta obvladuje 36-odstotni lastniški delež, za katerega je leta 2013 odštel 2,5 milijona evrov. Drugi največji lastnik pa je Ivan Žerko, sicer eden od ustanoviteljev SRC.