Medtem ko doživlja spletni kriminal razcvet in predstavlja vsako leto večji delež približno 2000 milijard dolarjev globalnih prihodkov združb organiziranega kriminala, se zdi, da so najboljši časi klasičnih mafijcev stvar preteklosti. Tradicionalni posli organiziranih kriminalnih združb – trgovanje z drogami, tobakom, belim blagom in ponaredki, prostitucija ter igre na srečo – doživljajo hude čase. Italijanske mafijske družine s Sicilije, iz Kalabrije in Neaplja so tako v Rimu pozabile na vojne za ozemlja in sklenile pakt o sodelovanju. Na Japonskem, kjer so izgubljena desetletja zdesetkala število mafijcev z več kot 100.000 na dobrih 60.000, pa se pripravlja razdor največjega kriminalnega združenja Jamaguči Gumi. Prav mogoče je, da se obeta nova mafijska vojna, svarijo japonske oblasti, ki hkrati kujejo načrt, kako oslabiti vlogo vsenavzoče mafije v družbi.

Posel, večji od McDonald'sa in Coca-Cole

Tradicija japonskih mafijcev, za katere je družba izbrala ime jakuza, kar v prevodu pomeni ničvreden ali nekoristen – ja-ku-sa predstavlja številke 8-9-3, ki pomenijo najslabšo kombinacijo pri priljubljeni japonski igri s kartami – je stara več stoletij. Dobro organizirane hierarhične združbe, ki sledijo strogemu kodeksu obnašanja in imajo v nasprotju z mafijo v Rusiji, Italiji in tolpami v ZDA napol zakonit status (biti jakuza ni nezakonito), so se od 17. stoletja naprej sidrale na različna področja japonske družbe. Toda nobena med njimi ni bila v tem uspešnejša kot Jamaguči Gumi.

Kriminalna združba, ki jo je na otočku Avaji blizu mesta Kobe leta 1915 ustanovil ribič Harukiči Jamaguči, ima po zadnjem štetju japonske policije okoli 10.400 dejavnih članov, seštevek vseh pa naj bi presegal 23.000 ali približno tretjino vseh japonskih mafijcev. Predlani naj bi ustvarila več kot 80 milijard dolarjev prihodkov – več kot multinacionalki Coca-Cola in McDonald's skupaj ali skoraj dvakrat toliko, kot znaša slovenski BDP. S tem ni le največja na Japonskem, temveč tudi na svetu. Po dostopnih podatkih, ki so zaradi narave posla verjetno zelo približni, se na drugo mesto uvršča kalabrijska mafijska družina 'Ndrangheta. Na leto naj bi pospravila okoli 60 milijard dolarjev prihodkov, saj menda bedi nad kar 80 odstotki evropske trgovine s kokainom.

Nepotizem po mafijsko

Kljub izredni uspešnosti v svetovnem merilu se je Jamaguči Gumi pod vodstvom Kiničija Šinode letos začela majati pri temeljih. Hitrejši razvoj Tokia je povzročil bes mafijskih vodij z zahoda Japonske, kjer so prihodki in dobički nižji. A bolj kot neuresničene obljube japonskega premierja Šinzeja Abeja o gospodarskem preporodu dežele vzhajajočega sonca je zavist tista, ki načenja odnose med mafijsko elito.

Šinoda naj bi bil posebno naklonjen članom klana Kodo-kai, katerega začetnik je bil sam v 80. letih prejšnjega stoletja. Dobičkonosno širitev na vzhod Japonske, predvsem v Tokiu, je zaupal ljubljencem, katerih posli cvetijo, nekateri vodje z zahoda pa na drugi strani otoka bijejo boj za preživetje. Prejšnji četrtek naj bi se tako 13 od 72 vodij, med njimi glave največjih podružnic, v mestu Kobe odločilo za pot na svoje. Uradno naj bi do delitve prišlo na zasedanju ta teden… in potem sledi vojna, so prepričani mnogi.

Zadnji razdor v Jamaguči Gumi sega v leto 1984. V petletni vojni, ki je sledila, je bilo ubitih na desetine mafijcev, več sto je bilo ranjenih. Na vrhuncu v letu 1985 je v 293 oboroženih spopadih umrlo 32 ljudi. Za 125-milijonsko Japonsko, kjer je bilo s strelnim orožjem lani ubitih vsega deset ljudi, je to ogromno. Danes 73-letni Šinoda, šesti vodja Jamaguči Gumi, si je ustvaril ime z nasiljem, nič čudnega ne bi bilo torej, če bi se s pištolo v roki tudi poslovil.

Zapuščina brutalnega vodje

Keniči Šinoda, poznan tudi pod imenom Šinobu Cukasa, je brez dvoma brutalen mož. V intervjuju za časopis Sankei je leta 2011 dejal: »Če ne bi bilo združb, kot je Jamaguči Gumi, ne bi bilo toliko javnega reda in miru.« Mafija na Japonskem po njegovo mladim pokaže, kako slediti samurajskemu kodeksu časti. Čeprav si je Šinoda resda po samurajsko ustvaril ime v podzemlju, pa tega ni storil s častjo, temveč z japonskim mečem katano. V 70. letih prejšnjega stoletja je z njim pokončal enega od konkurenčnih mafijskih vodij. Zaradi tega je za zapahi preživel trinajst let. Že leta 1984, tik pred mafijskimi obračuni, je ustanovil danes zloglasno kriminalno skupino Kodo-kai, ki jo kot najmogočnejši mafijski don na Japonskem skrbno neguje še danes.

Vodenje Jamaguči Gumi je prevzel leta 2005, štiri mesece prej, preden je zaradi posesti orožja moral za šest let v zapor. Prav odsotnost Šinode je verjetno pripomogla k razraščanju razprtij in upadanju ugleda največjega kriminalnega združenja Japonske. Združba, ki je leta 1995 združila moči z oblastmi pri reševanju žrtev velikega potresa, je bila 12 let pozneje vpletena v škandal brez primere. Eden od vidnih članov je zaradi poškodbe na avtomobilu v okolici enega od gradbišč mesta Nagasaki umoril župana. Leta 2012 je sledil udarec iz Washingtona in zamrznitev ameriških sredstev vodstva Jamaguči Gumi. Smo priče začetku konca največje japonske mafijske združbe?