Japonska je včeraj zagnala svoj prvi jedrski reaktor, potem ko je zadnjega od 54, kolikor jih je pred petimi leti proizvajalo elektriko, septembra 2013 ustavila. Že v nedeljo so komunisti, socialni demokrati, sindikalisti, člani nevladnih organizacij in drugi protestirali pred JE Sendai. Sami prebivalci bližnjega mesta Sacumasendaja so sicer razdvojeni, saj jim prinaša dobre zaposlitve in veliko subvencij, med drugim imajo zato lahko zelo veliko železniško postajo.

Reaktor v Sendaju, ki je star 30 let, torej nekaj let mlajši od JE Krško, naj bi polno zmogljivost dosegel septembra. Oktobra pa naj bi začel delovati še drugi reaktor te elektrarne, ki je tako kot prvi za četrtino močnejši od tistega v JE Krško.

Kljub nasprotovanju javnega mnenja si japonski premier Šinzo Abe vse od prevzema oblasti decembra 2012 prizadeva jedrske centrale spraviti v pogon, da bi tako oživil japonsko gospodarstvo, ki že vrsto let stagnira. Včeraj je poudaril, da si Japonska ne more več privoščiti uvoza velikih količin nafte in zemeljskega plina, ob tem ko termoelektrarne onemogočajo, da bi država zmanjšala emisije toplogrednih plinov.

Brez možnosti uvoza elektrike

Prof. dr. Igor Jenčič z ljubljanskega Instituta Jožefa Stefana je za Dnevnik dejal, da bo Japonska v naslednjih mesecih ponovno zagnala številne reaktorje: »Ker je Japonska otok, manjkajoče elektrike ne morejo uvažati, kot to na primer po zaprtju svojih JE počnejo Italijani. Pridobivanje elektrike iz termoelektrarn na nafto pa je drago, okolju škodljivo in pomeni veliko obremenitev za gospodarstvo in prebivalstvo.« V zadnjih letih se je elektrika na Japonskem podražila za okoli 20 odstotkov.

Pred zagonom prvega reaktorja v Sendaju je premier Abe izjavil, da je šel ta skozi »najtemeljitejši varnostni pregled na svetu«. Sicer so za nov sistem varnosti v Sendaju porabili več kot 90 milijonov evrov. Prof. dr. Jenčič pravi: »Na Japonskem so se po Fukušimi varnostnega pregleda svojih jedrskih elektrarn lotili še temeljiteje kot v drugih državah – predvsem zaradi javnega mnenja, deloma pa tudi zato, ker je nesreča v Fukušimi razkrila nekatere vrzeli v jedrski varnosti.«

V japonski agenciji za jedrsko energijo ves čas ponavljajo, da se Fukušima ne bo ponovila. Priznavajo pa, da »absolutne varnosti ni«. JE Sendai pa bi lahko ogrozila ne le potres in cunami, ampak tudi izbruh 50 kilometrov oddaljenega vulkana, ki je eden najaktivnejših na Japonskem. »Premier Abe postavlja na kocko varnost zaradi energetskega vira, ki ne bo igral pomembne vloge pri pokrivanju potreb po elektriki,« pravijo v japonskem Greenpeaceu. Tudi nekateri analitiki dvomijo, da bi lahko jedrska energija hitro spet postala pomemben vir energije za Japonce. Trenutno je regulator dovolil ponoven zagon samo petim od 43 reaktorjev, ki jih po marcu 2011 niso povsem odpisali.