Slovenija nadaljuje predstavljanje stališč tujim politikom v podporo nadaljevanju arbitraže o meji s Hrvaško in tako je premier Miro Cerar včeraj med pogovori na Bledu razložil poglede uradne Ljubljane predsedniku evropskega sveta Donaldu Tusku. Ta obžaluje ustavitev (hrvaškega sodelovanja) v arbitražnem postopku in upa, da ta še »ni mrtev«. O tem bo govoril tudi med današnjim obiskom v Zagrebu. Na Bledu je bila sicer včeraj tudi hrvaška predsednica Kolinda Grabar - Kitarović, ki je dejala, da bosta spor morali rešiti Slovenija in Hrvaška sami, ker gre za dvostransko, ne evropsko vprašanje. Ponovila je, da je arbitražni sporazum za uradni Zagreb mrtva točka na papirju.

Pomemben zgled za regijo

Tusk kot predsednik evropskega sveta nima vloge, da bi se izrekal o arbitraži, je pojasnil Cerar, tako da so mu stališča predstavili neuradno, v vednost. Je pa predsednik evropskega sveta pozval Slovenijo in Hrvaško k soglasni rešitvi spora, rekoč, da imata državi »posebno odgovornost« do zahodnega Balkana: »Kdo, če ne vi, lahko pokaže, da dobra volja in zdrav razum lahko prevladata.« Dejal je, da je to pomembno tudi za Evropo glede na občutljivost Balkana in njegov pomen za vso celino.

»Za Slovenijo je nesporno, da se arbitražni postopek nadaljuje. Pomembno je, da tudi druge države in evropska komisija podpirajo to, da se spori, ki jih leta in leta ni bilo mogoče rešiti, rešijo po pravni poti, kar je ena temeljih postavk civiliziranega sveta, in prav je, da Slovenija na tej poti čvrsto vztraja,« je dejal Cerar. Grabar-Kitarovićeva pa je ponovila, da je arbitražni postopek v očeh Hrvaške »nepovratno kontaminiran« in da zanjo nobena rešitev, ki bi jo prinesel, ne more biti kredibilna.

Spor z arbitražo se je začel julija, ko je Večernji list objavil prisluhe nedovoljenih pogovorov slovenske agentke in sodnika, ki ga je imenovala Slovenija. Hrvaška je potem v saboru hitro sprejela soglasno odločitev, da od arbitražnega sporazuma odstopa, predvsem zato, ker naj bi sodnik v sodne spise naknadno vlagal dokumente. Slovenija pa je po odstopu sodnika in agentke sporočila, da podpira nadaljevanje postopka in da je morebitne kršitve z vlaganjem dokumentov mogoče zlahka ugotoviti. Zdaj čaka, da predsednik sodišča imenuje novega arbitra namesto Slovenije. Pa tudi namesto Hrvaške, saj je njen medtem odstopil.

»Evropa ni kriva za val migrantov«

Tusk in Cerar sta se pogovarjala na Bledu, kjer sicer poteka letni strateški forum. Tema njunih pogovorov je bila tudi begunska kriza. Cerar je poudaril, da je zelo pomembno, da Evropska unija pri tem vprašanju najde skupni jezik: »Evropa se je začela na krizo takoj odzivati, a noben odziv ni mogel predvideti takšnih razsežnosti. Odziv vedno za kakšen korak zaostaja, a zdaj je naloga EU, da se jeseni sporazumemo o vseh potrebnih ukrepih, v skladu z načeli humanosti in veljavnimi standardi«. Tusk napoveduje, da bo migrantsko vprašanje tudi v naslednjih letih eno glavnih za Evropo. »To je zelo kompleksen problem in zahteva kompleksne rešitve. Hitrih ni – če bi bile, bi jih že uporabili,« je dejal in ocenil, da je kratkoročno največji izziv omejiti pritok beguncev. Pri čemer pa Evropska unija po njegovem ni kriva za nastali problem.

Tema blejskih pogovorov sta bili tudi Ukrajina ter evropska perspektiva zahodnega Balkana. Slovenski predsednik Borut Pahor in njegova hrvaška kolegica Grabar-Kitarovićeva sta Tusku izročila skupno pismo s pobudo za srečanje voditeljev 28 držav članic Unije in voditeljev držav zahodnega Balkana, ki sodelujejo v procesu Brdo-Brijoni.